LIPEŻ Romana

LIPEŻ Romana
LIPEŻ RomanaLIPEŻ RomanaLIPEŻ Romana
Tytuł:

Martwa natura z prymulkami (1964)

Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 70 cm
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "Lipeż 1964"
Na odwrocie odręczna metka z opisem obrazu oraz metka z krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych.
Cena:4300 zł rezerwuj

ROMANA LIPEŻ

Romana Lipeż urodziła się w 1917 roku we Lwowie, zmarła w 2003 roku w Krakowie. Od 1935 roku studiowała malarstwo dekoracyjne w pracowniach Henryka Uziembły i Alfreda Terleckiego w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a następnie, od 1938 roku, w powstałym z jej przekształcenia Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych. W trakcie II wojny światowej uczyła się w Kunstgewerbeschule. W latach 1945-1950 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 1960 roku w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Artystka od 1945 roku była członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość Romany Lipeż

Artystka tworzyła pejzaże oraz krakowskie weduty, malowała również portrety i martwe natury. Twórczość Romany Lipeż wpisuje się w postimpresjonistyczny nurt koloryzmu. Obrazy artystki cechuje ekspresyjność, wrażliwość na kolor i żywa paleta barw.

Romana Lipeż tworzyła również projekty witraży do wnętrz sakralnych.

Wystawy Romany Lipeż

Romana Lipeż brała udział w licznych wystawach zbiorowych organizowanych m.in. przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Biuro Wystaw Artystycznych. Pięć wystaw indywidualnych malarstwa Romany Lipeż miało miejsce w Krakowie.

Obrazy artystki znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum ASP w Krakowie, ale także w licznych kolekcjach prywatnych.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ROMANY LIPEŻ

niedostępne
niedostępne
x
«
»