GATNAR-GUZY Maria

GATNAR-GUZY Maria BIO

Tytuł:

Ondraszek na Frydeckim Zamku

Technika:obraz na szkle
Wymiary:42,5 x 32,5 cm (w świetle oprawy)
49 x 38,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. p.d.: "Maria | Gatnar-Guzy"

OPIS PRACY:
Ondraszek to na wpół legendarna postać, zbójnik związany z terenem Beskidu Śląsko-Morawskiego. W ludowych opowieściach przetrwał jako ten, który sprzeciwiał się możnym i ochraniał ludność wiejską. W prezentowanym obrazie Marii Gatnar-Guzy długowłosy Ondraszek został ukazany w stroju Górali śląskich. Stojący w centrum kompozycji zbójnik oddziela grupę smutnych chłopów od wąsatego szlachcica, planującego wymierzyć tym pierwszym chłostę trzymanym w ręce sznurem. Oglądająca wydarzenie z okna zamku kobieta w zielonej sukni przyklaskuje działaniom Ondraszka, który, jak mówi napis w dolnej części kompozycji „nie pozwolił bić pańszczyźnianych chłopów”.
Obraz został namalowany w sposób linearny, niebieskie kontury ograniczają płaskie plamy barwne żywych kolorów. Dekoracyjności przedstawieniu dodają malowane na miedzianozłotym tle ludowe, florystyczne ornamenty otaczające całość kompozycji.

PRACA ZOSTAŁA SPRZEDANA na IV Aukcji Dzieł Sztuki
w Krakowskim Domu Aukcyjnym (16 lipca 2020)
[zobacz więcej - link]
niedostepny

MARIA GATNAR-GUZY - NOTA BIOGRAFICZNA

Maria Gatnar-Guzy urodziła się w 1923 roku w Pielgrzymowicach, zmarła w 2021 roku w Rybniku. Byłą artystką-prymitywistką od związaną z Wisłą, członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Grupy Twórców "Wiślanie" czynnie działającą w środowisku artystycznym Beskidu Śląskiego.

Malarka w młodości zdobyła gruntowne wykształcenie, ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie (kierunek geografia), studia na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz naukę na Instytut Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w LO Sanatoryjnym na Kubalonce w Istebnej, gdzie działała na rzecz propagowania lokalnego folkloru. W 1975 roku założyła we wspomnianym liceum funkcjonującą do dzisiaj "Izbę regionalną", która zajmuje się np. kolekcjonowaniem obiektów etnograficznych.
W 1991 roku artystka przeprowadziła się do Wisły.

Maria Gatnar-Guzy zaczęła malować obrazy na szkle po przejściu na emeryturę.

Twórczość Marii Gatnar-Guzy

W swojej twórczości artystka porusza bardzo różnorodną tematykę, maluje sceny związane z tradycją i legendami Beskidu Śląskiego, obrazy narracyjne inspirowane Biblią oraz przedstawienia o charakterze religijnym. Ulubionym tematem malarki są szopki bożonarodzeniowe.
Twórczość Marii Gatnar-Guzy charakteryzuje się swoistą schematyzacją, linearnym podejściem do kompozycji, stosowaniem płaskich plam barwnych i białych blików. Dekoracyjności obrazom dodają ludowe ornamenty, które często stanowią bordiurę dla malowanych przez artystkę scen.

Maria Gatnar-Guzy jest autorką ilustracji do tomiku wierszy Hanny Szczudłowskiej w "Nocy wigilijnej w Beskidach" oraz tomików poezji ks. Jana Twardowskiego.

Maria Gatnar-Guzy - wystawy, wyróżnienia i zbiory


Prace artystki były eksponowane na wielu wystawach, m.in. w Żywcu, Wiśle, we Wrocławiu, Bielsku-Białej czy Gliwicach, a także za granicą – we Francji i w Czechach.

Maria Gatnar-Guzy zdobyła pierwsze miejsce w siódmym Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle "Godnie Święta" (2010).

Obrazy malarki są częścią wielu zbiorów prywatnych i publicznych, jej malowane na szkle prace znajdują się np. w kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»