BEREZOWSKA Maja

 

MAJA BEREZOWSKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Maja (Maria) Berezowska urodziła się w 1898 roku w Baranowiczach, zmarła w 1978 roku. Pierwsze lekcje malarstwa i rysunku pobierała prywatnej szkole Mikołaja Rericha w Petersburgu. Naukę kontynuowała następnie warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych i w Krakowie, tu pod kierunkiem Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego. Studiowała również w Monachium, w pracowni Erwina Knirra. W 1924 roku dołączyła do Stowarzyszenia Artystów Polskich RYTM. W latach 1932-1937 mieszkała w Paryżu i doskonaliła warsztat artystyczny pod kierunkiem japońskiego malarza Foujity. Współpracowała również w tym okresie z francuską prasą, tworząc ilustracje m.in. dla magazynu „Le Figaro”. W okresie II wojny światowej, w wyniku zemsty za publikację cyklu „Miłostki słodkiego Adolfa”, została zabrana do obozu żeńskiego w Ravensbrück. Po wojnie wyjechała na jakiś czas do Szwecji, później wróciła do Polski.

Maja Berezowska zajmowała się ilustracją prasową i książkową oraz, jako jedna z niewielu kobiet, satyrą polityczną (publikowała np. w „Szczutku”, „Szpilkach” i „Przekroju”). Karierę ilustratorską rozpoczęła od współpracy z kobiecym pismem „Pani”. W kolejnych latach jej prace ilustrowały m.in. wydania utworów Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego czy Ignacego Krasickiego, a do największych sukcesów artystki na początku jej działalności zaliczyć można wykonanie zlecenia na zestaw ilustracji do luksusowego polskiego wydania „Dekameronu” Boccaccia, który ukazał się w 1930 roku.
Poza ilustracją sensu stricto Maja Berezowska uprawiała przede wszystkim rysunek. Najczęściej posługiwała się piórkiem i tuszem, czasem monochromatyczne kompozycje lawowała gwaszem lub akwarelą. Jej prace charakteryzują się lekkością rysunku i umiejętnością trafnego uchwycenia ulotnej chwili oraz ruchu. W twórczości artystki dominowały tematy obyczajowe oraz miłosny flirt czy wręcz bezpośrednie akty erotyczne. Ukazywane sceny Maja Berezowska sytuowała w różnych realiach czasowych, zawsze doskonale oddając charakter danej epoki. Tworzone przez nią rysunki stosunkowo szybko przyniosły jej dużą sławę i uznanie.
Maja Berezowska zajmowała się także malarstwem sztalugowym, scenografią oraz dekorowaniem wnętrz. Jeśli malowała, to zwykle psychologiczne portrety, widoki architektury oraz malarskie martwe natury, zwykle z bukietami kwiatów.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»