STASIAK Ludwik

STASIAK Ludwik BIO

Tytuł:

Ceremonia

Technika:olej, tektura
Wymiary:70 x 102 cm (wymiary z oprawą: 82 x 113 cm)
Uwagi:Praca przedstawia scenę "oczepin". Według tradycji panna młoda podczas wesela miała rozplątywane misternie uplecione warkocze ("rozpleciny"), symbolizujące stan panieński. Kolejnym etapem rytuału było nałożenie przez kobiety już zamężne czepca. Nowe nakrycie głowy wymagało aby włosy kobiety były mało widoczne dla postronnych. "Rozpleciny" oraz "oczepiny" stanowiły rytuał przejścia dziewczyny w kobietę, pannę w mężatkę.
niedostepny

LUDWIK STASIAK

Ludwik Stasiak urodził się w 1858 roku, zmarł w 1924 roku w Bochni. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1879-1886 studiował również malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Matejki, Floriana Cynka i Izydora Jabłońskiego. Edukację kontynuował od 1886 roku w Wiedniu i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w pracowniach Alexandra Wagnera i Aleksandra Liezen-Mayera.

Artysta należał do Komisji Rewindykacyjnej Dzieł Sztuki i Związku Powszechnego Artystów Polskich.

Twórczość Ludwika Stasiaka

Ludwik Stasiak tworzył obrazy o tematyce ludowej, w których ukazywał życie oraz tradycje polskiej wsi. Chętnie malował również pejzaże, przedstawiające porośnięte bujną roślinnością ogrody.

Artysta był zainteresowany średniowieczem. Fascynowała go postać Wita Stwosza, o którym napisał książki: "O narodowości Wita Stwosza", "Rewindykacja własności naszej", "Wit Stwosz natchnieniem Albrechta Durera" i  "Wit Stwosz, jego życie i jego dzieła". Ludwik Stasiak tworzył również powieści historyczne, baśnie i utwory teatralne. Współpracował również z "Tygodnikiem Ilustrowanym", "Bluszczem" oraz "Biesiadą Literacką".

Ludwik Stasiak - wystawy i kolekcje

Już w czasach studenckich Ludwik Stasiak zaczął wystawiać swoje obrazy. W latach 1884-1901 prezentował swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1893 roku miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa malarstwa artysty w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach. W tym samym roku Ludwik Stasiak wziął udział w powszechnej wystawie przemysłowej w Chicago.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Artykuły na temat twórczości Ludwika Stasiaka:

"Fascynacja polską wsią, w szczególności podkrakowską, która była głównym czynnikiem kształtującym malarstwo artystów z nurtu chłopomanii – Stanisława Radziejowskiego, Ludwika Stasiaka, Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego i Kacpra Żelechowskiego. Malarze Ci ukończyli zarówno krakowską Szkołę Sztuk Pięknych u Jana Matejki, jak i Akademię Monachijską. Jeszcze w trakcie studiów krakowskich połączyła ich wspólna pasja i zainteresowanie ludem wiejskim. Od 1887 roku ich pierwsze płótna zaczęły pojawiać się na wystawach w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Były to obrazy, w których przewijała się ludomańska tematyka. Wspólnie stworzyli jedną z pierwszych grup artystycznych. Działalność piątki charakteryzowała się jednakże tym, że swój program wyrażali nie w manifestach, a w swoistym podejściu do tematyki obrazów, idei malarskiej, sposobie przedstawiania bohatera. Nade wszystko zaś wzajemna przyjaźń stała się ogniwem łączącym piątkę artystów – stąd też pochodzi nazwa piątka chłopomanów".

~ Beata Pranke

[Cyt. za: Nurt chłopomanii w twórczości Stanisława Radziejowskiego, Ludwika Stasiaka, Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego i Kacpra Żelechowskiego, Warszawa 2003, s. 5.]

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY LUDWIKA STASIAKA

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»