LITWIN Krzysztof

LITWIN Krzysztof
LITWIN KrzysztofLITWIN Krzysztof
Tytuł:

Strachy na lachy (1986)

Technika:tusz, papier
Wymiary:22, 5 x 28,5 cm (w świetle passe-partout)
35 x 39 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "K. Litwin 86"
Opisany śr.d.: "STRACHY NA LACHY"
Cena:1500 zł Kup

 

KRZYSZTOF LITWIN - NOTA BIOGRAFICZNA

Krzysztof Litwin urodził się w 1935 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 2000. Był uczniem Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Edukację artystyczną kontynuował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Mieczysława Wejmana.

Krzysztof Litwin jest najbardziej znany szerszej publiczności jako aktor, zarówno filmowy, jak i teatralny. Współpracował z kabaretem "Piwnica pod Baranami" od momentu jego powstania w 1956 roku. W latach 1972-1977 związany był z "Silną Grupą pod Wezwaniem".
Krzysztof Litwin odegrał role filmowe w około 80 produkcjach, m.in. Lopeza Soaresa w "Rękopisie Znalezionym w Saragossie" (1964), sierżanta Walczaka w serialu "Przygody psa Cywila" (1968-1970) czy chorążego Zanka w serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970).

 

Malarstwo Krzysztofa Litwina

Krzysztof Litwin tworzył przede wszystkim akwarele i grafiki, nieco mniej pozostawił po sobie rysunków. Swoje akwaforty i drzeworyty poświęcał przede wszystkim postaciom kobiecym, ujmowanym zwykle portretowo i en face. Charakterystyczne dla artysty jest uproszczenie i pewna schematyzacja fizjonomii przedstawianych kobiet: wszystkie mają wydatne usta i łódeczkowe oczy otoczone gęstymi, długimi rzęsami.

Akwarele Krzysztofa Litwina operują natomiast bardzo szeroką gamą barwną pełną żywych, kontrastowych kolorów. Wśród prezentowanych tematów znajdują się zarówno sceny rodzajowe, weduty, widoki wsi, motywy fantastyczne, jak i portrety.

Wiele mniejszych prac Krzysztofa Litwina w technice akwareli i rysunku ma charakter satyryczny lub jest ilustracją dowcipnych anegdot. Karykaturalnym postaciom towarzyszą często krótkie formy literackie mające na celu naszkicowanie kontekstu.

W twórczości Krzysztofa Litwina można odnaleźć także motywy religijne - czasami jako wiodący temat pracy, a nierzadko jedynie jako dodatek do kompozycji, np. w formie aureoli.

Krzysztof Litwin zajmował się, prócz malarstwa i grafiki, scenografią, komponowaniem muzyki i pisaniem tekstów.

 

Krzysztof Litwin - wystawy i nagrody

Wśród wielu nagród zdobytych przez Krzysztofa Litwina warto wyróżnić nagrodę specjalną przyznaną przez Sacro Art w 2000 roku za rysunek "Polowanie na Czarnego Anioła".
Duża ilość prac Krzysztofa Litwina znajduje się w kolekcji "Piwnicy pod Baranami".

 

 

x
«
»