KRÓL Tadeusz

Tadeusz Król urodził się w 1960 roku w Końskich. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stanisława Wejmana. W 1986 roku obronił dyplom. Artysta otrzymał wyróżnienia: w Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1988), Grand Prix na IV Internationale Graphic Biennale w Lubinie (1989) oraz Grand Prix w Bharat Bhavan Graphic Biennale w Bhopal w Indiach (1995). Malarz otrzymał wyróżnienie w 38. Biennale Malarstwa Współczesnego "Bielska Jesień" przez miesięcznik "Sztuka.pl". W 2010 roku w Galerii Bielskiej BWA odbyła się wystawa indywidualna artysty.

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

Marek Rembierz Malarstwo Tadeusza Króla

"Obrazy Króla wyraziście ukazują, że tym bardziej pragniemy trwałości dla tego, co dla nas cenne. W codziennym życiu częstokroć odwracamy nasze spojrzenie od tych szczególnie dotkliwych sytuacji i scen, w których unaocznia się nam bezwzględność i brutalność przemijania. Ma to miejsce zwłaszcza wówczas, gdy przemijanie w ostatecznej postaci unicestwia i odbiera bliskie nam – otoczone naszą miłością i troską – osoby, które stanowią, jakby nieodłączną część naszego życia. Gdy zderzamy się z taką postacią rozpadu i zaniku, to jakakolwiek trwałość istnienia wydaje się jedynie złudzeniem i iluzją. (...) W kontekście obronnych, ale przeciw skutecznych zachowań, tym bardziej odważnym i wnikliwym i wnikliwym raportem z nieustannie doświadczanego przemijania jest świat przedstawiony w twórczości Króla. Artysta ten nieustępliwie patrzy proces i skutki przemijania oraz konsekwentnie kieruje nasz wzrok na "formy tracone", które w różnej postaci spotykamy w naszym przemijającym świecie. Jego obrazy ukazują los człowieka wytrwale dążecego do odnalezienia samego siebie i świata osób mu bliskich, mimo nieuchronności wciąż postępującego rozpadu i zaniku."

Marek Rembierz, Malarstwo Tadeusza Króla, tekst towarzyszący wystawie "Taduesz Król. Formy tracone", Galeria Bielska BWA (2010).

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt