PAPROCKI Kazimierz

PAPROCKI Kazimierz BIO

Tytuł:

Akt z wachlarzem (1948)

Technika:olej, płótno
Wymiary:65 x 50 cm
76,5 x 61,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "K. Paprocki."
Opisany na blejtramie: "Kazimierz Paprocki | ASP-KRAKÓW 1948"
niedostepny

KAZIMIERZ PAPROCKI

Kazimierz Paprocki urodził się w 1917 roku w Stryju, zmarł w 2001 roku w Gliwicach. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego. Równolegle pobierał prywatne lekcje w pracowniach Ignacego Pieńkowskiego oraz Kazimierza Sichulskiego. Wybuch II wojny światowej zmusił artystę do przerwania edukacji. W 1945 roku powrócił na Akademię, gdzie w 1948 roku uzyskał dyplom.

Po ukończeniu studiów artysta przeprowadził się do Zakopanego, gdzie rozpoczął pracę pedagogiczną w Zespole Szkół Budowlanych. W 1950 roku artysta zamieszkał w Gliwicach i objął posadę wykładowcy na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie aż do 1982 roku zajmował się prowadzeniem zajęć z rysunku odręcznego oraz letnich obozów rysunkowych.

Od 1950 roku artysta należał do grona członków Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1979 roku Kazimierz Paprocki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Malarstwo Kazimierza Paprockiego

Kazimierz Paprocki uprawiał malarstwo sztalugowe, tworzył m.in. portrety oraz obrazy o charakterze religijnym. Malarz stworzył malarski poczet rektorów Politechniki Śląskiej.
Malowane przez Kazimierza Paprockiego portrety i akty kobiece, charakteryzują się znakomitym oddaniem nastroju intymności i zmysłowości ukazywanych modelek.

Poza obrazami sztalugowymi artysta zajmował się malarstwem monumentalnym, rzeźbą oraz medalierstwem.

Kazimierz Paprocki - wystawy i kolekcje

Kazimierz Paprocki wystawiał swoje prace na ekspozycjach w kraju (np. w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu), jak i za granicą (Czechosłowacja, Węgry, Francja). Wystawy indywidualne twórczości Kazimierza Paprockiego miały miejsce w Gliwicach (m.in. w latach 1978, 1985 i 1998).

Obrazy artysty znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzeów, m.in. w zbiorach Muzeum w Gliwicach.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAZIMIERZA PAPROCKIEGO

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»