KOSSAK Karol

KOSSAK Karol BIO

Tytuł:Tatarów (1938)
Technika:akwarela, karton
Wymiary:33 x 49,5 cm (w świetle)
50,5 x 66,5 cm (z oprawą)
niedostepny

KAROL KOSSAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Karol Kossak urodził się w 1896 roku we Lwowie, zmarł w 1975 roku w Ciechocinku. Zajmował się malarstwem, rysunkiem oraz ilustracją. Należał do artystycznej rodziny Kossaków, był wnukiem Juliusza, bratankiem Wojciecha i stryjecznym bratem Jerzego Kossaka.
Artysta pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobierał w czasach gimnazjalnych we Lwowie u Zygmunta Rozwadowskiego i Stanisława Kaczora-Batowskiego. W 1914 roku wyjechał na studia malarskie w Wiedniu, które był zmuszony przerwać wskutek wybuchu I wojny światowej i powołania do służby w wojsku austriackim. Po wojnie, w latach 1919-1923, Karol Kossak kontynuował naukę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. W czasie studiów często odwiedzał stryja w Kossakówce, gdzie ten udzielał mu rad i wskazówek w kwestiach malarskich.
Po studiach artysta wrócił do Lwowa, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku w jednym z miejskich gimnazjów. W 1927 roku malarz ożenił się i przeniósł do Dziedziłowa, później zaś do Tatarowa na Huculszczyźnie. Po pożarze domu Karol Kossak długo szukał swojego miejsca, pomieszkiwał kolejno w Stanisławowie, Jaśle, Bączale, Święcanach, Siepietnicy i Bieżdziedzianach. W 1948 roku osiadł ostatecznie wraz z rodziną w Ciechocinku.
Od lat 50. malarz był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Karol Kossak malował najczęściej w technice akwareli, rysował piórkiem i ołówkiem. Nie używał farb olejnych, żartował, że to robota raczej brudna. Szczególnie chętnie podejmował temat koni i pejzażu, ukazywał również sceny o tematyce rodzajowej i fantastycznej, rzadziej portrety i karykatury. Jego akwarele z huculskimi widokami były wydawane w lwowskim wydawnictwie Książnica-Atlas w formie pocztówek, a rysunki od lat 50. publikowane na łamach czasopism „Koń Polski”, „Łowca Polski”, „Żołnierz Polski” oraz „Chłopska Droga”. Artysta ilustrował książki Zofii Kossak-Szczuckiej: Kłopoty Kacperka, góreckiego skrzata oraz Ku swoim. W latach 60. na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa projektował dyplomy dla hodowców koni. Niekiedy podejmował się nietypowych dla swojej twórczości prac, był autorem projektów wnętrz poczty w Ciechocinku i szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie w Warszawie oraz fresków w tymże szpitalu (niezachowane) oraz w jednym z warszawskich mieszkań prywatnych (obecnie w Zbiorach Muzeum Warszawy).
Prace malarza były pokazywane we Lwowie, w Warszawie, Toruniu i Ciechocinku. Artysta wzbraniał się przed wystawami indywidualnymi, które odbyły się jedynie dwukrotnie.

W 2013 roku ukazała się książka na temat Karola Kossaka napisana przez córkę artysty, Teresę Kossak.

Prace Karola Kossaka znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach publicznych, m. in. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

 

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt