POTRZEBOWSKI Jerzy

 

JERZY POTRZEBOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Jerzy Potrzebowski urodził się w 1921 roku w Sandomierzu, zmarł w 1974 roku w Krakowie. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, w 1943 roku został zabrany do obozu Auschwitz i skazany na egzekucję, uniknął jednak śmierci.
W latach 1945-1950 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zygmunta Radnickiego, Ignacego Pieńkowskiego, Czesława Rzepińskiego i Fryderyka Pautscha. Po studiach z Krakowem związał się już na zawsze, mieszkał na Salwatorze. W 1956 roku został członkiem ogólnopolskiej grupy „Zachęta”.

Jerzy Potrzebowski w swojej twórczości tematycznie nawiązywał do sztuki przełomu XIX i XX wieku. Malował nastrojowe pejzaże oraz kompozycje nawiązujące do polskich tradycji, sceny myśliwskie i historyczne obrazy inspirowane literaturą, m. in. „Trylogią” Henryka Sienkiewicza. Oprócz tego wykonywał również portrety dziecięce bliskie stylistyce Stanisława Wyspiańskiego. Scenami zwycięstw ludowego Wojska Polskiego zyskał przychylność władzy. Artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych powojennych malarzy koni. W swojej twórczości inspirował się malarstwem Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego oraz Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Malował realistycznie, dopracowując każdy detal pracy. Najczęściej posługiwał się żywą, świetlistą paletą barw. W jego twórczości widoczne są echa wpływów impresjonizmu.
W latach 60. nawiązał współpracę z Bohmans Art Gallery w Sztokholmie, gdzie po raz pierwszy wystawił swoje kompozycje abstrakcyjne. W tamtym czasie rozpoczął szerszą działalność za granicą i prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych w Londynie, Wiedniu, Moskwie i Nowym Jorku.
W 1970 roku w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych odbyła się wystawa prac Jerzego Potrzebowskiego.

Obrazy artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz kolekcji Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Krakowie.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt