BESKI Jerzy

BESKI Jerzy BIO

Tytuł:Krajobraz fantastyczny VIII
Technika:gwasz, karton
Wymiary:42 x 60 cm
Uwagi:
niedostepny

JERZY BESKI - NOTA BIOGRAFICZNA 

Jerzy Beski jest znanym malarzem i grafikiem. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, następnie w latach 1949-1954 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po drugim roku studiów artysta otrzymał stypendium, w ramach którego kształcił się również w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Jerzy Beski jednak zawiedziony był niskim poziomem uczelni oraz dominującym tam socrealizmem, dlatego też dosyć szybko wrócił do Polski i kontynuował naukę na krakowskiej ASP.
Po ukończeniu studiów Jerzy Beski przeprowadził się do Opola, gdzie wraz z kolegami-artystami organizował środowisko plastyczne na Opolszczyźnie. Artysta organizował też wymiany plenerowe i wystawowe z artystami różnych narodowości, np. Węgrami, Bułgarami czy Finlandczykami.
Ze względu na problemy ze wzrokiem artysta musiał przerwać pracę twórczą.

W pierwszych latach twórczości Jerzego Beskiego widoczne są inspiracje sztuką ludową. Później artysta zaczął tworzyć kompozycje z przedmiotów „niepotrzebnych”, potem przeżył fascynację realizmem magicznym. Następnie zwrócił się w stronę abstrakcji organicznej i w końcu w kierunku analitycznej ekspresji, tworząc cykl dynamicznych obrazów „Zwidy”.
Malarz najbardziej cenił technikę olejną, posługiwał się jednak również akwarelą i gwaszem. Niekiedy wykorzystywał też bardzo współczesne techniki, takie jak asamblaż.
Artysta próbował swoich sił również w kategorii rzeźby, brał na przykład udział w projektowaniu i realizacji pomników w Łambinowicach i Opolu. Tworzył też rzeźby o silnej ekspresji emocjonalnej, czego przykładem może być „Oczekująca” będąca portretem imaginacyjnym czekającej na swojego internowanego syna.

Jerzy Beski zajmował się również sztuką w celach czysto zarobkowych – konserwował obrazy, malował kopie, wykonywał polichromie, mozaiki, sgraffita, realizował scenografie do różnych festiwali w Opolu. W odpowiedzi na popyt malował również liczne akwarelowe widoki Opola.

Prace Jerzego Beskiego pokazywane były na wielu wystawach w kroju i za granicą. Artysta może pochwalić się zdobyciem wielu nagród, m. in. Nagrody Prezydenta Miasta Opola na wystawie Salon Jesienny (2013), Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego, Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury (2018), Złotej Odznaki Związku Polskich Artystów Plastyków.

Warto wspomnieć, że artysta spisał swoje wspomnienia z dzieciństwa i wydał je w publikacji „Moje Podole. 1930-1945”.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt