SAWKA Jan

JAN SAWKA

Jan Sawka urodził się w 1946 roku w Zabrzu, zmarł w 2012 roku w Nowym Jorku. Był rysownikiem, grafikiem, malarzem, rzeźbiarzem, autorem scenografii oraz projektów multimedialnych. W 1964 roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, zaś od 1967 roku równolegle studiował malarstwo i grafikę we wrocławskiej PWSSP. W 1976 roku przebywał na stypendium w Centre Pompidou w Paryżu, skąd w 1977 roku na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Sztuka Jana Sawki

Jan Sawka był artystą działającym na wielu płaszczyznach, zajmował się m.in.: grafiką, malarstwem,rzeźbą, scenografią. W latach 70. był jednym z twórców związanych z "polską szkołę plakatu". W okresie nowojorskim tworzył rysunki m.in. dla "New York Times", a także współpracował z Samuel Beckett Theatre. Następnie Jan Sawka zwrócił się w stronę malarstwa, które było pod dużym wpływem kultury popularnej.

Jan Sawka - wystawy, kolekcje nagrody

Artysta za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in.: Pierwszą Nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa we Francji (1975), Złoty Medal na 7. Biennale Plakatu w Warszawie (1978) i Srebrny Medal na 14. Biennale Grafiki w Brnie (1990).

Jan Sawka dużo wystawiał, zarówno w kraju, jak i za granicą, np. we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Budapeszcie, Helsinkach, Paryżu, Yorku czy Nowym Jorku.

Prace Jana Sawki znajdują się w zbiorach wielu muzeów na całym świecie. Sztukę Jana Sawki można znaleźć, m.in.: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Narodowym w Krakowie, a także w zbiorach Centre Georges Pompidou, Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz Library of Congress w Waszyngtonie.

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE JANA SAWKI

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»