KARMAŃSKI Jan

 

JAN KARMAŃSKI

Jan Karmański urodził się w 1887 roku w Warszawie, zmarł w 1958 roku w Kazimierzu Dolnym. Miał rodzinne korzenie artystyczne, jego dziadkiem był malarz Jan Nepomucen Karmańskiego.
Jan Karmański studiował w latach 1904-1910 w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczęszczał na zajęcia w pracowniach Konrada Krzyżanowskiego oraz Ferdynanda Ruszczyca. W 1913 roku wyjechał w podróż artystyczną do Francji, do Paryża, gdzie przebywał przez rok. Do Polski powrócił zmuszony przez wybuch I wojny światowej.
Jan Karmański podróżował również po Polsce, z odwiedzanych miejsc szczególnie zachwycił go urok Kazimierza Dolnego nad Wisłą i jego okolic, w 1925 roku artysta przeniósł się więc tam na stałe. Jan Karmański był właściwie pionierem fenomenu Kazimierza Dolnego w polskim środowisku artystycznym, to on jako pierwszy, jeszcze przed Tadeuszem Pruszkowskim, zwrócił uwagę na malarskie walory tego miasteczka.
Jan Karmański był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza oraz założonej przez Zenona Kononowicza Grupy Kazimierskiej.

 

Malarstwo Jana Karmańskiego

Jan Karmański w swojej twórczości podejmował zróżnicowaną tematykę, malował m.in. portrety i martwe natury, specjalizował się w pejzażach i wedutach, najczęściej zaś portretował uwielbiany Kazimierz Dolny. Kompozycje Jan Karmański budował za pomocą plamy barwnej, wykorzystywał szeroką paletę kolorów.
W sztuce tego artysty zauważalne są przede wszystkim wpływy francuskiego postimpresjonizmu i polskich kolorystów. Duże znaczenie dla twórczości Jana Karmańskiego miał wyjazd do Paryża, gdzie malarz poznał twórczość Paula Cézanne'a.

 

Jan Karmański - wystawy i kolekcje

Jan Karmański najczęściej prezentował swoje obrazy na wystawach organizowanych w Kazimierzu Dolnym, Lublinie i Warszawie. Wystawiał również za granicą.
W 1960 roku w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Lublinie zaprezentowana została wystawa pośmiertna twórczości Jana Karmańskiego.

Obrazy Jana Karmańskiego znajdują się w kilku kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANA KARMAŃSKIEGO

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»