PAŁUCHA Jacek

PAŁUCHA Jacek BIO

Tytuł:

Miałeś złoty róg (2016)

Technika:olej, płótno
Wymiary:38 x 33 cm
51,5 x 46,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

 

JACEK PAŁUCHA - NOTA BIOGRAFICZNA

Jacek Pałucha obrazy

 

Jacek Pałucha
(fot. Ilona Pałucha, Katalog Fat free&low cholesterol painting)

 

 

Jacek Pałucha urodził się w 1966 roku w Częstochowie. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1993 roku otrzymał dyplom w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. W tym samym roku rozpoczął działalność wystawienniczą w kraju i za granicą.
Był założycielem, liderem oraz autorem tekstów i muzyki zespołów: Formacja Nieżywych Schabuf (Klub Wesołego Szampana), Furmanka, Superpałka i najeźdźcy z kosmosu. Projektował także okładki płyt zarówno dla swoich grup muzycznych, jak i na zewnętrzne zamówienie, np. dla zespołu Kult. Grał również jedną z głównych ról w filmie Łukasza Wylężałka "Balanga".
Obecnie malarz mieszka w Częstochowie, gdzie przez pewien czas pracował jako nauczyciel malarstwa w Zespole Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego. Obecnie poświęca się własnej twórczości.

Jacek Pałucha zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Wypracował swój bardzo charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny styl, inspirowany twórczością Jerzego Dudy-Gracza. Artysta wykorzystuje zwykle farby akrylowe i olejne, rzadziej akwarelę. Posługuje się zawsze rozbudowaną gamą nasyconych kolorów.
Tematyka prac malarza jest szeroka, wykonuje on najczęściej anegdotyczne sceny, będące humorystycznym i karykaturalnym komentarzem współczesnych wydarzeń na gruncie społeczno-politycznym, czyniąc bohaterami swoich prac prostych ludzi, ujmowanych zwykle jako postacie puszyste, z nieproporcjonalnie małymi głowami. Jacek Pałucha niekiedy szuka też inspiracji w literaturze, filmie i komiksie, maluje np. sceny biblijne czy zaczerpnięte z opowiadania o Tytusie, Romku i Atomku. Zdarza mu się również wykonywać pastisze arcydzieł dawnych mistrzów, kilkakrotnie podejmował temat "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Poza malarstwem sztalugowym Jacek Pałucha zajmuje się ilustracją. Jego prace znalazły się m.in. w książce Grażyny Treli Dobry mężczyzna to martwy mężczyzna.

Pierwsza wystawa indywidualna artysty miała miejsce w Paryżu. Jego debiut zakończył się dużym sukcesem. Obecnie malarz bardzo chętnie wystawia swoje prace, a jego sztuka cieszy się ogromną popularnością. Został on nawet okrzyknięty jednym z najciekawszych debiutów ostatnich lat.
Obrazy Jacka Pałuchy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Danii, Francji, Szwajcarii, Japonii, USA czy Kanadzie.

 

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

2019 - Galera Wieża Sztuki, Kielce
2015 - Centrum Polskie im. Ignacego Paderewskiego w Brukseli
2000 - Galeria Adi Art, Łódż;
2000 - Galeria Native Art, Aalborg, Dania;
2000 - Miejska Galeria Sztuki, Wałbrzych;
1999 - Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa;
1999 - Galeria BWA, Częstochowa;
1997 - Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa;
1996 - Galeria Kersten, Kraków;
1996 - Espace Degree, Luxemburg;
1995 - Galeria Werkstatt51, Leer Niemcy;
1994 - Galeria Z.A.R., Kraków;
1994 - Galeria Baumann, Warszawa;
1994 - MJC, Manosque, Francja;
1994 - Espace Tristan Bernard, Paryż;
1994 - Galeria Kameleon, Częstochowa;
1993 - Citadelle, Calvi, Korsyka;
1993 - Galeria Z.A.R., Kraków;
1993 - Piment Gallerie, Paryż;
1993 - Galeria 3 x A; Warszawa.

 

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE

2001 - Galeria 3a, Warszawa;
1997 - DG CONSULT, Frankfurt nad Menem - Niemcy;
1997 - Parktheater, Iserlohn, Niemcy;
1996 - "Wanna", Galeria Art., Warszawa;
1995 - Coincidence III IGNIS Europaisches Kulturzentrum, Kolonia Niemcy;
1995 - Polscy Surrealiści, Częstochowa, Wrocław, Toruń, Słupsk, Elbląg, Włocławek, Radom, Kielce, Wałbrzych, Jelenia Góra, Praha;
1994 - Junge Kunstler aus Polen Galeria Gojowy, Krefeld, Niemcy.

 

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

Marian Panek "Nowe obrazy, nowi bohaterowie, nowe tematy w twórczości malarskiej Jacka Pałuchy"

"Jacek Pałucha (ur. 1966) jest obecnie jednym z najciekawszych polskich malarzy młodego pokolenia. Rozpoczął swoją artystyczną karierę jako muzyk, wokalista i lider znanego poprockowego zespołu "Formacja Nieżywych Schabuf" (1982-88). Od pierwszej wystawy indywidualnej (Paryż-Piment Galerie 1993) jeszcze w czasie studiów na wydziale malarstwa warszawskiej ASP, jego pokazy prac są nieustającym pasmem sukcesów. Jego obrazy podobają się, budzą ciekawość, są kupowane na licznych indywidualnych wystawach. Prace artysty znajdują się w najlepszych kolekcjach. Odbiera pochwały od publiczności, a co ważne zbiera dobre recenzje od krytyków sztuki. Jego styl i ekspresja malar-ska jest rozpoznawalna. Pałucha w swoich obrazach "wczuwa się w klimaty" polskiej obyczajowości ostatniej dekady dwudziestego wieku. Ta oryginalna twórczość stała się obiektem różnorodnych komentarzy, opinii i oczekiwań na nowe realizacje. Niektóre jego prace wywołują spory, również z gatunku obyczajowych : "Człowiek sukcesu" 1997, "Widok z gniazda jadowitych ptaków" 1996; "Wizyta agenta ubezpieczeniowego znoszącego jaja" 1997."

~ Marian Panek, Nowe obrazy, nowi bohaterowie, nowe tematy w twórczości malarskiej Jacka Pałuchy, tekst w katalogu Fat free&low cholesterol painting.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»