DEMKO Iwona

DEMKO Iwona BIO

Tytuł:

Barokowa (2018)

Technika:technika własna (akryl, brokat, cekiny, koraliki, tkanina, wypełnienie poliestrowe), płótno
Wymiary:30 cm (średnica) x 73 cm x 15 cm
Uwagi:
Sygnowany i datowany na odwrocie: "Iwona | Demko | 2018"
Na odwrocie naklejka autorska z podpisem artystki
niedostepny

 

IWONA DEMKO - NOTA BIOGRAFICZNA

Iwona Demko

 

 

Iwona Demko urodziła się w 1974 roku w Sanoku. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 2001 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego. W 2012 roku uzyskała tytuł doktory, cztery lata później natomiast doktory habilitowanej. Od 2008 roku artystka pracuje na macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku profesory, prowadzi Pracownię Intermedialnego Rozszerzenia Warsztatu Rzeźbiarskiego. Zajmuje się również kuratorstwem, była kuratorką kilku wystaw artystycznych o charakterze feministycznym, np. ekspozycji "Krzątaczki". Czynnie działa w życiu artystycznym Krakowa i uczelni, była inicjatorką i organizatorką "Roku Kobiet z ASP", którego celem było zwrócenie uwagi na 100-letnią obecność kobiet w gronie studentek macierzystej uczelni artystki. W kręgu zainteresowań Iwony Demko znajduje się również historia sztuki kobiet, artystka bada dzieje pierwszych studentek krakowskiej ASP, jest autorką książki o Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej.
W 2002 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w Dziedzinie Rzeźby, natomiast w 2019 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem była kontynuacja badań nad historią pierwszych studentek krakowskiej ASP. Rzeźbiarka prezentowała swoje prace na ponad 160 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Artystka koncentruje się przede wszystkim na kobiecie i jej roli w patriarchalnym świecie, co widoczne jest w jej feministycznej sztuce. W swojej twórczości wykorzystuje różne materiały, najczęściej jednak posługuje się tkaniną, wypowiada się również w języku performance’u oraz wykonuje prace site-specific. W sztuce i życiu Iwony Demko dominuje róż oraz świadome nawiązywanie do estetyki kiczu. Artystka wierzy w feminizm i waginatyzm.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI:

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»