POPIOŁEK-RODZIŃSKA Irena

POPIOŁEK-RODZIŃSKA Irena BIO

Tytuł:

Bez tytułu

Technika:akwarela, papier
Wymiary:35 x 50 cm
niedostepny

IRENA POPIOŁEK-RODZIŃSKA

Irena Popiołek-Rodzińska urodziła się 1939 roku. Artystka jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Marczyńskiego. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w 1965 roku. Artystka wzięła udział w ponad 200 wystawach malarstwa i rysunku w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu nagród w konkursach rysunkowych i malarskich. Dorobek artystyczny Ireny Popiołek zdradza zarówno zainteresowanie malarstwem geometrycznym jak i abstrakcyjnym. Początkowo tworzyła obrazy wielkoformatowe o różnorodnej tematyce: pejzaże, martwe natury, widoki wnętrz. Obecnie najczęściej maluje znacznie mniejsze prace w technice akwareli, choć tworzy także kolaże, akwarele i obrazy olejne.

Ich bohaterami są anonimowe postacie o wydłużonych proporcjach zawieszone w abstrakcyjnej przestrzeni, zwiewne i eteryczne. Utrzymane są w przygaszonej lecz kontrastowej kolorystyce. Mimo minimalistycznego ujęcia sylwetek i rysów twarzy, widz jest w stanie zidentyfikować emocje i relacje między postaciami.

Obok działalności artystycznej i poszukiwań twórczych, Irena Popiołek-Rodzińska jest zaangażowana w działalność oświatową. Pełniła funkcję profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Na drugiej z wymienionych uczelni dała początek Katedrze Edukacji Artystycznej. W latach 1978–1997 była kierownikiem Zakładu Nauczania Początkowego i Wychowania Przedszkolnego na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Założyła Pracownię Muzyki i Plastyki (obecnej Katedra Projektów Edukacyjnych i Artystycznych) na tejże uczelni i przez wiele lat nią kierowała. Przez wiele lat piastowała funkcję pierwszego dziekana Wydziału Pedagogicznego oraz dyrektora Instytutu Wychowania Plastycznego. Jest także autorką licznych publikacji z zakresu teorii edukacji.

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»