SAJDAK Henryk

SAJDAK Henryk BIO

Tytuł:Barbakan i Brama Floriańska (1975)
Technika:akwarela, karton
Wymiary:43 x 35 cm (wymiary z oprawą: 57 x 66 cm)
niedostepny

HENRYK SAJDAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Henryk Sajdak urodził się w 1905 roku, zmarł w 1995 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia kontynuował w Paryżu.

Tworzył głównie w technice akwareli ("Orka" 1967, "Barbakan i Brama Floriańska" 1975), ale sięgał również po farby olejne ("Tatry – Bukowina").
Artysta był związany z Krakowem, dlatego też tworzył głównie widoki tego miasta i jego architektury.
Drugim ważnym tematem sztuki Henryka Sajdaka jest pejzaż, przede wszystkim tatrzański, który artysta studiował podczas swoich wycieczek krajoznawczych. W dorobku malarza pojawiły się również obrazy będące swoistymi pamiątkami czy notatkami z podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada).

Malarstwo Henryka Sajdaka charakteryzuje się zrównoważoną kompozycją oraz impresjonistycznym podejściem do pejzażu. Warto wspomnieć, że technika akwareli którą się posługiwał malarz wymaga szybkości i precyzji gdyż nie można skorygować już raz położonej plamy barwnej. Prace malarza są dowodem, że był on wirtuozem tej techniki. Artysta wykorzystywał kolor papieru dla zaznaczenia jasnych partii, osiągając lekkość i rozjaśnienie prac.

Rodzaj wspomnianych wyżej pamiątek stanowią dwa obrazy olejne pt. „Francja Bretania - przydrożny krzyż” oraz „Beskid Śląski – kapliczka”. Widoczne jest w nich impresjonistyczne podejście oraz punktowy sposób malowania, z pozostawionymi śladami narzędzia artysty. Prace te poruszają podobną tematykę – widok kapliczki i przydrożnego krzyża w otoczeniu natury. Obrazy mają swój niepowtarzalny, melancholijny nastrój. Dzięki punktowemu malowaniu powierzchnia dzieł wydaje się drgać, a znakomicie ujęte niuansy świetlne i barwne sprawiają, że widoki są bardziej realistyczne i pozwalają odtworzyć w myślach atmosferę malowanych przez Henryka Sajdaka miejsc.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt