GLICENSTEIN Henryk

HENRYK GLICENSTEIN - NOTA BIOGRAFICZNA

Henryk Glicenstein urodził się w 1870, zmarł w 1942 roku. W 1887 roku wyjechał z rodzinnego Turku do Łodzi. Początkowo pracował jako stolarz i malarz szyldów. Dzięki wsparciu finansowemu Samuela Hirszenberga mógł w 1889 roku rozpocząć studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Przez pewien czas mieszkał w Rzymie, gdzie wykonywał liczne zlecenia rzeźbiarskie i szybko zdobył sławę utalentowanego artysty. Jego dzieła były eksponowane na wystawach w Monachium, Berlinie, Paryżu i Rzymie.

Po powrocie do kraju w 1910 roku, Henryk Glicenstein objął po Xawerym Dunikowskim Katedrę Rzeźby w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeszcze przed I wojną światową zrezygnował z posady na uczelni i przeniósł się do Berlina. Od 1918 ponownie mieszkał i tworzył w Rzymie. W 1928 artysta przeniósł się na stałe do Nowego Jorku.

Artysta uprawiał przede wszystkim rzeźbę, ale zajmował się także rysunkiem i grafiką. Początkowo tworzył w duchu akademickiego realizmu, jednak z czasem zwrócił się w stronę stylistyki impresjonistycznej i ekspresjonistycznej. Inspirował się także sztuką starożytnego Egiptu.

Większość dzieł Henryka Glicensteina przechowywanych jest obecnie w muzeum jego imienia w Safed w Izraelu.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt