TUREK Franciszek

TUREK Franciszek BIO

Tytuł:

Kwitnąca jabłoń (1943-1944)

Technika:akwarela, karton
Wymiary:35 x 50 cm
53 x 66,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d. "FrTurek | 19434"
Opisany l.d.: "Z najszczerszymi | życzeniami | [nieczytelne]"
Na odwrocie opisany ołówkiem: "Kwitnąca Jabłoń | gdzie dziś wyznaczono ulicę | imienia Michała Bałuckiego | w tyle zabudowania [nieczytelne] | przy ul. Król. Jadwigi -"
niedostepny

 

FRANCISZEK TUREK - NOTA BIOGRAFICZNA

Franciszek Turek urodził się w 1882 w Krakowie, zmarł tamże w 1947 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.
Studiował w Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie, a od 1902 roku naukę kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Warsztat doskonalił w pracowniach Józefa Mehoffera, Józefa Unierzyskiego, Leona Wyczółkowskiego oraz Stanisława Wyspiańskiego. Dyplom obronił w 1907 roku.

W latach 1914-1916 pełnił funkcję zastępcy komendanta Straży Zabytków Miasta Krakowa. W latach 20. wykładał na organizowanych przez Adriana Baranieckiego Wyższych Kursach dla Kobiet.
Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, współzałożycielem i członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także pełnił funkcje w zarządzie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Miasta Krakowa.

Franciszek Turek malował realistyczne obrazy, jego ulubioną techniką była akwarela. W jego twórczości plastycznej często pojawiają się motywy związane z⠀Krakowem – krajobrazy, widoki ulic, wnętrz i architektury. Artysta tworzył także pejzaże górskie oraz martwe natury, często z kwiatami, rzadziej portrety.
Zajmował się również rekonstrukcjami budowli, które wykonywał w oparciu o dokumenty i studia innych artystów.

Malarz często eksponował swoje prace na wystawach krakowskiego i lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 1925 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa prac Franciszka Turka we Lwowie.
Po śmierci artysty zorganizowano dwie większe wystawy jego prac - w Muzeum Krakowa (1948) oraz w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej (2001).

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»