PĘKSOWA Ewelina

PĘKSOWA Ewelina BIO

Tytuł:

Scena zbójnicka (1976)

Technika:obraz na szkle
Wymiary:39,3 x 30 cm (w świetle)
46 x 36,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sygn. l.d.: „EPęksowa | 1976”
autorski opis na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane 1976 | (nieczytelnie)"

PRACA ZOSTAŁA SPRZEDANA NA
III Aukcji Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym (26 maja 2020) [zobacz więcej]
niedostepny

 

EWELINA PĘKSOWA - NOTA BIOGRAFICZNA

Ewelina Pęksowa urodziła się w 1923 roku w Zakopanem, zmarła tamże w 2015 roku. Była malarką-prymitywistką związaną z nurtem podhalańskiej sztuki ludowej. Jej ojciec, Stanisław Zubek, zajmował się produkcją nart, snycerstwem i wytwarzał góralskie pamiątki. Ewelina Pęksowa długo pracowała w⠀sklepie i pracowni stolarskiej swojego ojca.
W czasie okupacji malarka poślubiła Władysława Pęksę, z którym zmuszona była wyemigrować z Zakopanego. Po wojnie wróciła do rodzinnego miasta i⠀pracy w ojcowskim sklepie.
W 1964 roku Ewelina Pęksowa zaczęła rzeźbić w drewnie wykorzystując również technikę inkrustacji. Po pędzel sięgnęła i po raz pierwszy swoje prace malarskie pokazała w związku z organizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w 1968 roku konkursem malarstwa na szkle. Jej twórczość szybko zyskała uznanie w środowiskach artystycznych.
W zakopiańskiej pracowni artystki przy ul. Cichej Wody 8 za życia artystki funkcjonowało jej autorskie muzeum prywatne, dzisiaj wchodzące w obręb Muzeum Tatrzańskiego.
Poza malarstwem Ewelina Pęksowa zajmowała się wieloma innymi dziedzinami twórczości artystycznej: rzeźbiła w drewnie, haftowała, wykonywała koronki. Oprócz sztuki pasjonowała się również sportem, od 1963 roku była nawet sędzią narciarskim w klasie państwowej, a od 1956 roku należała do PTTK.
Malarka była członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Związku Podhalan oraz Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Działała w Radzie Kultury przy Prezydium Rady Narodowej miasta Zakopanego i Gminy Tatrzańskiej.

W swojej twórczości Ewelina Pęksowa podejmowała głównie tematykę religijną, malowała Madonny, anioły, postacie świętych i sceny biblijne. Artystka często odwoływała się również do tradycji góralskich i przedstawiała lokalne sceny rodzajowe, malowała też motywy zbójnickie nawiązujące do podhalańskich legend. Czasem wykonywała stylizowane portrety i sceny historyczne. Nierzadko kompozycje uzupełniała pewną dozą właściwego dla siebie humoru i odrobiną satyry.
Operowała doskonałym, uproszczonym rysunkiem zaczerpniętym od dawnych mistrzów ludowych, których prace ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego z⠀pasją kopiowała. W swoich pracach wykorzystywała czyste, intensywne kolory i silne kontrasty. Artystka przywiązywała ogromną rolę do technologicznych aspektów sztuki, sama wytwarzała farby do swoich obrazów.
Niepowtarzalne obrazy Eweliny Pęksowej pod względem stylistycznym stanowią sumę podhalańskiej sztuki ludowej i indywidualnego spojrzenia niezwykle wrażliwej i świadomej artystki, zdeklarowanej miłośniczki kwiatów i posiadaczki pięknego ogrodu.

Ewelina Pęksowa wystawiała swoje obrazy na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, często zdobywała również prestiżowe nagrody i⠀wyróżnienia, m.in. nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (1976), nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych (1983), nagrodę im. św. Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej (1987) czy Złoty Medal „Gloria Artis” za ogólne zasługi w kulturze (2008). Kilkakrotnie zdobyła również tytuł „Kobiety Roku”.
Dzieła malarski pokazywane były również za granicą – w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Czechosłowacji, Rosji czy Bułgarii.

Najbogatszą kolekcję prac Eweliny Pęksowej posiada w swoich zbiorach Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, ale jej dzieła znajdują się także w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Łodzi. Wiele obrazów artystki stanowi również część licznych kolekcji prywatnych na całym świecie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EWELINY PĘKSOWEJ

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»