MATUSZCZAK Edward

Teodor Grott

 

Edward Matuszczak urodził się w 1906, zmarł w 1965 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego profesorami byli m. in.: Władysław Jarocki, Wojciech Weiss i Fryderyk Pautsch. W 1934 roku artysta wyjechał do Paryża, by dopełnić edukacji w tamtejszej filii krakowskiej Akademii prowadzonej przez Józefa Pankiewicza. Po ukończeniu studiów podjął decyzję o osiedleniu się we Francji na stałe.
Był związany z ugrupowaniem artystycznym „Realité Nouvelle”. Wiele podróżował po Europie i Bliskim Wschodzie. Przez krótki czas przebywał i tworzył w Rzymie. Odwiedził także Izrael. Nigdy nie zerwał jednak kontaktów z Polską. Często wysyłał swoje prace na wystawy w kraju a podczas swoich podróży nawiązywał relacje z polonijnymi środowiskami artystycznymi (np. w stolicy Włoch pracował razem z Józefem Jaremą).

Edward Matuszczak uprawiał wszystkim malarstwo sztalugowe oraz, w niewielkim stopniu, także rzeźbę. W początkowym, studenckim okresie twórczości malował głównie pejzaże i wiejskie sceny rodzajowe. Momentem przełomowym był wyjazd do Francji w 1934 roku, gdzie artysta zetknął się tam z awangardowymi kierunkami malarskimi. Jego twórczość zaczęła zbliżać się do abstrakcji, nigdy jednak nie zrezygnował całkowicie z malarstwa figuratywnego. W jego dorobku z okresu francuskiego można spotkać zarówno obrazy czysto abstrakcyjne, jak i awangardowe akty, martwe natury oraz pejzaże.

[Źródło fotografii NAC]

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt