LIBERSKI Benon

LIBERSKI Benon BIO

Tytuł:Martwa natura (1965)
Technika:olej, płótno
Wymiary:58 x 85 cm
65 x 92 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

BENON LIBERSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Benon Liberski urodził się w 1926 roku w Łodzi, zmarł tamże w roku 1983. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz, po likwidacji łódzkiego Wydziału Grafiki, na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach (filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych), gdzie w 1954 roku uzyskał dyplom. Ten drugi etap edukacji silnie wpłynął na bezpośredniość i dosadność jego sztuki.
Debiut wystawienniczy Benona Liberskiego miał miejsce w 1951 roku na wystawie Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Berlinie, gdzie artysta otrzymał I nagrodę za grafikę.
Malarz czynnie uczestniczył w życiu artystycznym Łodzi. W latach 1954-1964 pełnił funkcję sekretarza i vice prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi. Był również pedagogiem, wykładał na PWSSP w Łodzi, gdzie przez kilka lat zajmował stanowisko prorektora.

Benon Liberski uprawiał malarstwo oraz grafikę. Inspirował się pop-artem i komiksem, wpływ na jego sztukę odegrały również powojenne realia życia w Polsce. Styl artysty ostatecznie ukształtował się około 1960 roku. Pod względem formalnym malarz operował wyraźnym, ciemnym konturem, płaską plamą barwną i raczej jaskrawą kolorystyką, z dominantą czerwieni zieleni i ugrów, często wykorzystując srebrne i złote tła. Malował realistyczne postaci i przedmioty, stylizując poszczególne kształty, stosując komiksową perspektywę, uzupełniał też czasem swoje obrazy tekstem. Zaliczany jest do czołowych przedstawicieli "łódzkiej szkoły realistów".
Artysta tworzył polską odmianę pop-artu, kreował ironiczny mit o materialnym dobrobycie Zachodu oraz nowoczesności zindustrializowanych miast i zderzał go z szarą rzeczywistością PRL-u. Benon Liberski często też podejmował tematykę aktu kobiecego i malował wizerunki kowbojów. Artysta wykonał również kilka cyklów wojennych, m. in. Berlin 1945.

Artysta wystawiał swoje prace na licznych ekspozycjach w kraju i za granicą, wystawiał m. in. na Wystawie Ośmiu w Łodzi czy w warszawskim Arsenale. Miał też wystawy indywidualne, np. w Bydgoszczy, Krakowie i Moskwie. Był laureatem licznych nagród w dziedzinie grafiki.
Obrazy Benona Liberskiego znajdują się np. w kolekcjach Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Kinematografii w Łodzi.

 

ARTYSTA O SZTUCE

"Współczesny malarz realista nie maluje tego, co widzi w danym momencie, maluje na podstawie długich obserwacji z natury, wyciągając z nich ogólne, syntezujące wnioski."

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt