SUCHANEK Antoni

ANTONI SUCHANEK - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Suchanek urodził się w 1901, zmarł w 1982 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego.
Po uzyskaniu dyplomu osiadł w Gdyni. Tematem swoich prac czynił sceny z budującego się miasta, portu i stoczni. Był pierwszym artystą, który postanowił utrwalać na płótnie codzienne życie przemysłowej Gdyni. Często malował panoramy miasta widziane z perspektywy Kamiennej Góry i Kępy Oksywskiej. Za Panoramę Gdyni dwukrotnie otrzymał I nagrodę na Wystawie Morskiej.

W czasie II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym, jednak udało mu się przetrwać i w 1946 powrócił do Gdyni. Jego pierwsze prace powojenne są przejmującą kroniką odbudowującego się z ruin miasta (cykl „Stocznia buduje”).

Artysta tworzył także ilustracje dla wielu czasopism ukazujących się na Pomorzu. Aktywnie angażował się w życie artystyczne i społeczne Trójmiasta. Wraz z Marianem Mokwą otworzył artystyczną kawiarnię „Cyganeria Grupy Polskich Marynistów Plastyków”. Był zasłużoną i barwną postacią. Jeden ze skwerów przy gdańskim molo został nazwany jego imieniem.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt