BROSZKIEWICZ Antoni

BROSZKIEWICZ Antoni BIO

Tytuł:

Pejzaż

Technika:olej, tektura
Wymiary:47 x 59,5 cm
56 x 68 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

 

ANTONI BROSZKIEWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Broszkiewicz urodził się w 1872 roku w Kolanowie, zmarł w 1936 roku w Krakowie. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Tarnowie. Zainteresowany twórczością artystyczną uczestniczył również jako wolny słuchacz w zajęciach prowadzonych w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo, od 1892 roku, pracował jako pedagog w rodzinnym Kolanowie, a następnie jako nauczyciel rysunku w szkole im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu, przez wiele lat był również dyrektorem tej placówki. Antoni Broszkiewicz był także działaczem społeczno-politycznym, w 1906 roku założył w Nowym Sączu ognisko Krajowego Związku Nauczycieli Ludowych, którego prezesem był przez kolejnych osiem lat.
Brał czynny udział w działaniach zbrojnych podczas I wojny światowej, za swoje zasługi otrzymał odznaczenie Signum Laudis. Po wojnie wrócił do pracy nauczyciela, jednak rozszerzył swoją działalność pedagogiczną o prowadzenie letnich kursów rysunki i malarstwa w Zakopanem. W 1926 roku artysta został członkiem Centralnej Komisji Rysunkowej działającej przy Zarządzie Głównym Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. W latach 1920-1923 roku Antoni Broszkiewicz pełnił funkcję prezesa Związku Sądeckich Artystów Malarzy.
Przeszedłszy na emeryturę malarz przeniósł się do Krynicy, ale tutaj także nie odpoczywał, a kierował Ośrodkiem Wczasowym Związku Nauczycielstwa Polskiego. W 1932 roku przeprowadził się do sądeckiej wsi Rytro.

W dziedzinie sztuki zajmował się malarstwem olejnym. Wykonywał przede wszystkim pejzaże, najczęściej widoki Tatr i okolic Sądecczyzny, niekiedy malował również weduty.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy dzieł tego artysty
Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»