RZEPKA Allan

ALLAN RZEPKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Allan Rzepka urodził się w 1940 roku w Krakowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni Czesława Rzepińskiego oraz na Wydziale Scenografii pod kierunkiem Andrzeja Stopki. Dyplom uzyskał w 1963 roku. W 1976 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. Przeszedł wszystkie szczeble awansów zawodowych uzyskując w 1992 roku tytuł profesora. Był kierownikiem Katedry Rysunku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W 2015 roku artysta zakończył pracę na krakowskiej ASP. Obecnie jest emerytowanym profesorem zwyczajnym, nadal jednak maluje i tworzy.

Artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, grafiką i scenografią. Wykonywał projekty dekoracji scenicznych m.in. dla Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Polskiego w Bielsku Białej i Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Współpracował także z Telewizją Polską. Działalność scenograficzną oficjalnie zakończył w 2000 roku wystawą „Malarstwo w teatr uwikłane” zorganizowaną w Galerii Teatralnej Muzeum Krakowa.

Swoje obrazy i rysunki artysta łączy w cykle o lapidarnych, ale zarazem wiele mówiących tytułach, np. „Manekiny”, „Artefakty”, „Maskarady”. Nurt twórczości Allana Rzepki niekiedy określa się mianem nowoczesnego realizmu magicznego. Zespala on w sobie różnorodne wpływy i motywy ze sztuki dawnych mistrzów. Malarz szczególnie często podejmuje temat autoportretu. Maluje też portrety, martwe natury, obrazy o tematyce religijnej i teatralnej, a także kompozycje surrealistyczne.
Obrazy Allana Rzepki charakteryzują się dużym formatem oraz przygaszoną, zazwyczaj monochromatyczną kolorystyką z odważnymi akcentami nasyconych kolorów. Artysta maluje kompozycje, w których zestawia ze sobą symboliczne postacie i rekwizyty, lokując je zazwyczaj na neutralnym tle lub w przestrzeni pejzażu. Malarz często historyzuje ukazywane sceny, chętnie przedstawia ludzi w dawnych strojach. Ogromny wpływ na całość dorobku artystycznego Allana Rzepki odegrała jego działalność scenograficzna, której silne oddziaływanie widoczne jest w pracach malarskich artysty. Malarz traktuje obraz jak scenę, rozgrywa w nim poetycki teatr własnej wyobraźni.

Allan Rzepka pokazywał swoje prace na ponad stu wystawach w kraju i za granicą, np. w Pradze, Ankarze, Tokio, Moskwie, Madrycie i Nowym Jorku. Dwukrotnie uczestniczył w paryskim Biennale Młodych (1965, 1967), gdzie otrzymał wyróżnienia. Artysta otrzymał też wiele nagród i odznaczeń za swoją twórczość i zasługi w pracy pedagogicznej, m. in. Nagrodę I Stopnia Ministra Kultury (1990), Nagrodę I Stopnia Ministra Kultury i Sztuki za twórczość i osiągnięcia pedagogiczne (1998) czy Krzyż Orderu Odrodzenia Polski (2013). W Telewizji Polskiej nakręcono i wyemitowano sześć filmów na temat twórczości malarza.

Jego dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych na całym świecie oraz w kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, Collegium Maius, Muzeum Narodowego w Krakowie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu innych instytucji kultury.

 

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt