MICKIEWICZ Aldona

MICKIEWICZ Aldona
MICKIEWICZ Aldona
Tytuł:

Spód

Technika:ołówek, kredka, papier
Wymiary:80 x 56 cm
88 x 58,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.śr.: "AM"
zapytaj o cenę

ALDONA MICKIEWICZ

Aldona Mickiewicz urodziła się w 1959 roku w Oświęcimiu. W latach 1979-1984 studiowała w krakowskiej ASP w Krakowie pod okiem Stanisława Rodzińskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Zbyluta Grzywacza. W 1984 roku obroniła dyplom.  W latach 1980-1984 studiowała również filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Aldona Mickiewicz po zakończeniu nauki udzielała się w Ruchu Kultury Niezależnej.

Malarstwo Aldony Mickiewicz

Malarstwo Aldony Mickiewicz stanowi próbę uchwycenia "duchowości materii". Artystka odwołuje się do sztuki dawnych mistrzów. W wypracowanej przez siebie werystycznej konwencji ukazuje różnego rodzaju przedmioty. Artystka w tych swego rodzaju martwych naturach porusza zagadnienie przemijania, które niekiedy łączy dodatkowo z wątkami chrześcijańskimi. Aldona Mickiewicz swoimi pracami tworzy nowe redakcje motywu vanitas, które prowokują odbiorców do przemyśleń nad czasem i przemijalnością. Obrazy autorstwa Aldony Mickiewicz charakteryzuje chłodna gama barwna i dbałość o detale.

Aldon Mickiewicz - wystawy, zbiory i wyróżnienia

Obrazy artystki były prezentowane na ponad 30 wystawach indywidualnych oraz ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace malarki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych. Aldona Mickiewicz jest laureatką Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2008).

Aldon Mickiewicz - o artystce i jej sztuce

"Martwe natury Aldony Mickiewicz nie są więc martwe, są motywami zobaczonymi, wybranymi i poddanymi przez artystkę działaniu malarskiemu, które ujawnia ich znaczenie, symbolikę, zadumę, ironię, smutek, wnikliwe wpatrzenie się w mało ważne, z pozoru, znaczenia. Aldona Mickiewicz idzie własną drogą, nie patrzy, co się dzieje wokół, ma własny świat".

~ Irena Popiołek

[Cyt. za: Malarstwo Aldony Mickiewicz, "Galeria 'Horyzontów Wychowania' 6, 2006, s. 355-356].

Poszukujemy prac artysty

 

x
«
»