SETKOWICZ Adam

SETKOWICZ Adam BIO

Tytuł:

Polowanie

Technika:akwarela, papier
Wymiary:15 x 30,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
19,5 x 35 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz"
niedostepny

 

ADAM SETKOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Setkowicz urodził się 1876 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 1945. W latach 1891-1894 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1897-1898 kształcił się pod kierunkiem Teodora Axentowicza. Malował głównie sceny rodzajowe w wiejskim krajobrazie (np. orka, polowanie, wiejskie wesele). Tłem dla tych przedstawień czynił realia podkrakowskich, kresowych i beskidzkich miejscowości. Ponadto malował także sceny religijne, alegoryczne, martwe natury oraz widoki architektury miejskiej, trzeba jednak wspomnieć, że nie stanowią one wielkiej części jego dorobku artystycznego.

Setkowicz tworzył głównie w technice akwareli i farby olejnej. Cechą charakterystyczną wielu prac są ich małe formaty. Artysta najczęściej tworzył kompozycje zamknięte. W centrum prac umieszczał główną scenę. Dobrym przykładem może być akwarela "Zaprzęg z saniami" (ok. 1943/1944). Dominującym elementem jest zaprzęg konny, niezwykle wyraźny na tle zimowej bieli krajobrazu. Malarz w swojej twórczości nawiązywał do Józefa Brandta czy Juliana Fałata. Jest to szczególnie zauważalne w sposobie oddawania dynamiki pędzących koni oraz zamiłowaniu to podpatrywaniu życia ludności wiejskiej. Poza twórczością stricte artystyczną zajmował się także grafiką użytkową.

Współpracował z wydawnictwem „Salon Malarzy Polskich”, dla którego tworzył karty pocztowe: świąteczne oraz patriotyczne, z wizerunkami Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Niewiele wiadomo o jego życiu kulturalnym czy karierze, jednak na pewno w 1933 roku uczestniczył w wystawie w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»