SETKOWICZ Adam

SETKOWICZ Adam BIO

Tytuł:

Zaprzęg z saniami (ok. 1943/1944)

Technika:akwarela, papier
Wymiary:12 x 23,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
27 x 37 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

 

ADAM SETKOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Setkowicz urodził się 1876 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 1945. W latach 1891-1894 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1897-1898 kształcił się pod kierunkiem Teodora Axentowicza. Malował głównie sceny rodzajowe w wiejskim krajobrazie (np. orka, polowanie, wiejskie wesele). Tłem dla tych przedstawień czynił realia podkrakowskich, kresowych i beskidzkich miejscowości. Ponadto malował także sceny religijne, alegoryczne, martwe natury oraz widoki architektury miejskiej, trzeba jednak wspomnieć, że nie stanowią one wielkiej części jego dorobku artystycznego.

Setkowicz tworzył głównie w technice akwareli i farby olejnej. Cechą charakterystyczną wielu prac są ich małe formaty. Artysta najczęściej tworzył kompozycje zamknięte. W centrum prac umieszczał główną scenę. Dobrym przykładem może być akwarela "Zaprzęg z saniami" (ok. 1943/1944). Dominującym elementem jest zaprzęg konny, niezwykle wyraźny na tle zimowej bieli krajobrazu. Malarz w swojej twórczości nawiązywał do Józefa Brandta czy Juliana Fałata. Jest to szczególnie zauważalne w sposobie oddawania dynamiki pędzących koni oraz zamiłowaniu to podpatrywaniu życia ludności wiejskiej. Poza twórczością stricte artystyczną zajmował się także grafiką użytkową.

Współpracował z wydawnictwem „Salon Malarzy Polskich”, dla którego tworzył karty pocztowe: świąteczne oraz patriotyczne, z wizerunkami Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Niewiele wiadomo o jego życiu kulturalnym czy karierze, jednak na pewno w 1933 roku uczestniczył w wystawie w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy dzieł tego artysty
Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»