HOFFMANN Adam

HOFFMANN Adam
HOFFMANN AdamHOFFMANN Adam
Tytuł:

Sceny z życia kobiety

Technika:węgiel, papier
Wymiary:60,3 x 46,5 cm (w świetle oprawy)
86,5 x 70,5 cm (z oprawą)
Cena:2750 zł rezerwuj

 

ADAM HOFFMANN - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Hoffmann urodził się w 1918 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 2001. Od 1938 roku studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukę artystyczną rozpoczął w Prywatnej Szkole Malarstwa Alfreda Terleckiego. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach malarstwa Władysława Jarockiego i Eugeniusza Eibischa oraz grafiki Konrada Srzednickiego. Dyplom obronił w 1948 roku. W latach okupacji niemieckiej uczył się także w Kunstgewerbeschule i związał się z Grupą Młodych Plastyków założoną przez Tadeusza Kantora, która po wojnie przeistoczyła się w II Grupę Krakowską.
Angażował się w działalność pedagogiczną: uczył w liceach plastycznych, od 1979 roku wykładał na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadził także pracownię rysunku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego uczniami byli między innymi członkowie Grupy "Wprost", którzy traktowali swojego mistrza jako autorytet artystyczny i moralny.

Adam Hoffmann uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę użytkową. Głównym tematem swojej twórczości uczynił relacje damsko-męskie i problem zakłamania w stosunkach międzyludzkich, zaś najczęściej powielanym motywem w jego sztuce był akt. Artysta stworzył swoisty bestiariusz człekokształtnych stworzeń zdeformowanych przez namiętności, walkę i czas. Wykorzystywał także znane motywy mitologiczne i biblijne, jak porwanie Europy, taniec Salome czy Judyta i Holofernes.
Malarstwo Adama Hoffmanna wpisuje się w nurt kubizującej figuracji oparty na perfekcyjnym, ekspresyjnym rysunku. Kolorystyka prac artysty z biegiem czasu stawała się coraz bardziej ograniczona, z dominacją mistrzowsko walorowanych odcieni szarości.
Jak już wspomniano, malarz zajmował się także grafiką użytkową, w latach 50. projektował plakaty dla Teatru Groteska.

Adam Hoffmann prezentował swoje prace na licznych wystawach w Krakowie (1957, 1963, 1973).

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ADAMA HOFFMANNA

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»