KRUSZAK Anna

anna kruszak

 

ANNA KRUSZAK urodziła się w 1982 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jej praca pt. "Atrium" zdobyła nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Takasaki Art & Music Competition for High Scholl Students, natomiast w 2006 roku obraz pt. "Pokłon" został wybrany na 5. Międzynarodowe Biennale Malarstwa w Turynie. W 2011 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa pt. "Rzeka Snu", natomiast w 2014 roku w Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki miała miejsce prezentacja "Miastagramy". W 2015 roku wzięła udział w wystawie zbiorowej "Bez Różu", w Miejskiej Galerii Sztuki Arsenał w Poznaniu.


Anna Kruszak, O inspiracjach


"Godziny spędzane na podróżach były również okazją do obserwacji fali polskich Odyseuszy, takich jak ja, wypełniających po brzegi niewygodne przestrzenie brytyjskich samolotów. W nadziei na zarobek taszczących torby pełne domowej roboty przetworów, i wszystkiego na czym ewentualnie na miejscu można zaoszczędzić, prowadząc pełne wyrzeczeń życie. Członkowie rozbitych rodzin, ludzi wiecznie nie mogących zdecydować się na przynależność do jednego miejsca, metek, których dzieci wychowują babcie czekające na pieniężne przekazy Western Union, bezrobotni zamroczeni alkoholem już przy odprawie, dziewczyny ubrane jak bohaterki angielskich oper mydlanych. Tych wszystkich ludzi, gdy samolot podchodził do lądowania nocą, lub rzadziej o zmierzchu, łączyło spontaniczne westchnienie zachwytu, mimowolnie wyrywające się z piersi, gdy w zmrożonym kropelkami skondensowanej pary okienku, ukazuje się promień światła, sygnalizujący port przeznaczenia. Ziemia Obiecana. Pułapka. Chwila, gdy rożek światła, igła pomarańczowej pożogi przecina ciemność obejmującą drżącą wydmuszkę samolotu. Snop światła gęstnienie, ukazując blask setek ulic, umocowanych jak żywe porosty na dnie jakiejś niezwykłej rzeki, ze światłem podwodnych, elektrycznie zasilanych tętnic, skupiających się w sercach tych niematerialnych, eterycznych stworzeń. Pęd energii, osiągający swój szczyt w centrum świetlistego organizmu, stawał się przez chwilę tętniącą światłem Rzeką Snu, której brzegi zasiedlają fosforyzujące porosty ludzkich osiedli. Z perspektywy lotu, migotliwe plejady miast, są jedynie wzruszającym wzrokiem niknących we wszechogarniającym potopie ciemności, a moment lądowania staje się przez chwilę obietnicą ostatecznego spotkania z czymś ważnym i niezwykłym, obietnicą ciepłego domu, obietnicą, że sen będzie wciąż trwał, gdy rankiem otworzymy oczy ..."

 

 


Tekst kuratorski wystawy: Anna Kruszak "Mapy światła - Kraków i jego dzielnice" (23 IV - 6 V)

 

Kraków nocą jest magiczny. Migoczące światła miasta jaśnieją w ciemności, kreśląc jego strukturę. Rozświetlone panoramy po zmroku są znakiem rozpoznawczym malarstwa Anny Kruszak. Artystka urodziła się w 1982 roku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka. Dyplom obroniła w 2008 roku. Obrazy malarki to "miastagramy", jak sama mówi: „Dla mnie to poetyckie trawestacje przestrzeni miejskich". Pejzaż nocny aglomeracji fascynuje malarkę: „(…) przypomina szklany kanion, którego zwielokrotnione odbicia wzmacniają się tęczowymi smugami neonów, drgają w rytm słonecznych latarni, grają w takt srebrzystych torów ulic.“ Artystka w swoich obrazach próbuje zawrzeć genius loci - szczególny charakter miejsca. Na wystawie w Galerii ATTIS pokazane zostaną obrazy powstałe głównie w 2015 roku, nigdzie dotąd nieprezentowane. Tematem przewodnim prac jest rodzinne miasto artystki – Kraków oraz jego dzielnice. Malarka wychowała się w Nowej Hucie, o której mówi: "Najważniejszym, najmocniejszym doświadczeniem zmysłowym było dla mnie dorastanie w "jednobarwnej dzielnicy", obarczonej piętnem totalitaryzmu". Wszystkie odcienie szarości dostrzegalne są w obrazie „Huta nocą“. XVIII dzielnicę Krakowa malarka kontrastuje z widokiem Kazimierza, Starego Miasta, Dębnik. Każdą z tych dzielnic, traktuje jak swoiste "miasto w mieście". Te odrębne ogniwa połączone są nitkami ulic. Spajają się w jeden tętniący organizm, który widzimy z lotu ptaka w obrazie "Czerwony Kraków". W malarstwie Anny Kruszak, Kraków mieni się różnymi barwami: z jednej strony błękitami, czerwieniami, a z drugiej szarościami i grafitami. Jej miasto utkane jest z niezliczonych świateł, tworząc odrealnioną mapę, aktualną wyłącznie po zmierzchu. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Stefańczyk (kurator wystawy)

 

 

Wystawa Anny Kruszak "Mapy światła II" we współpracy z Hotelem DoubleTree by Hilton Kraków****

Więcej informacji o wystawie.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

Anna Kruszak niedostępne prace niedostępne
Anna Kruszak niedostępne prace niedostępne
Anna Kruszak niedostępne prace niedostępne

 

Anna Kruszak niedostępne prace niedostępne
Anna Kruszak niedostępne prace niedostępne
Anna Kruszak niedostępne prace niedostępne

 

Anna Kruszak niedostępne prace niedostępne
Anna niedostępne

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»