KROKOWSKA-ZASTAWNIK Zofia

KROKOWSKA-ZASTAWNIK Zofia
KROKOWSKA-ZASTAWNIK ZofiaKROKOWSKA-ZASTAWNIK ZofiaKROKOWSKA-ZASTAWNIK Zofia

KROKOWSKA-ZASTAWNIK Zofia BIO

Tytuł:Kwiaty (1945)
Technika:olej, tektura
Wymiary:33,5 x 32,7 cm (w świetle)
38,5 x 28,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Cena:1200,00 zł Kup

ZOFIA KROKOWSKA-ZASTAWNIK - NOTA BIOGRAFICZNA

Zofia Krokowska-Zastawnik urodziła się w 1910, zmarła w 2004 roku. Została pochowana na cmentarzu w Chrzanowie. Wykształcenie artystyczne zdobywała podczas studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczała na zajęcia m. in. w pracowniach Wojciecha Weissa czy Xawerego Dunikowskiego. Naukę kontynuowała za granicą – we Florencji oraz w Wenecji.
W młodym wieku rozpoczęła działalność wystawienniczą, bowiem już przed II wojną światową eksponowała swoje prace w krakowskim Pałacu Sztuki. W 1945 roku malarka została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. W kolejnych latach związała się z Wrocławiem, gdzie wystawiała na pokazach ZPAP oraz CBWA.

Zofia Krokowska-Zastawnik uprawiała malarstwo sztalugowe, posługiwała się głównie techniką olejną. Podejmowała tematykę pejzażu i martwej natury, malowała również kwiaty i wizerunki kobiece, w tym akty. Jej twórczość charakteryzuje się raczej ciemną, przygaszoną gamą barwną. Ujawniają się w niej wpływy nauczyciela artystki, Wojciecha Weissa oraz elementy charakterystyczne dla nurtu koloryzmu.

Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, a także publicznych, m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obrazy Zofii Krokowskiej-Zastawnik można oglądać również we wzniesionej przez matkę artystki willi Flora w Krynicy.

 

poszukujemy artysty