NITKA Zdzisław

NITKA Zdzisław

NITKA Zdzisław BIO

Tytuł:Punk. Świnia (2012)
Technika:drzeworyt, papier
Wymiary:26 x 20 cm
zapytaj o cenę

ZDZISŁAW NITKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Zdzisław Nitka

 

 

 

 
Zdzisław Nitka urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1987 roku zrealizował dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Józefa Hałasa. Jest profesorem nadzwyczajnym w pracowni malarskiej. Obok malarstwa zajmuje się rysunkiem i drzeworytem. Artysta w 1997 roku wraz z żoną Jolantą Nikt stworzył w swoim domu w Obornikach Śląskich prywatne Muzeum Ekspresjonistów. W 1991 roku obraz artysty "1914-1918" ilustruje początek konfliktu w Zatoce, na pierwszej stronie "Le Monde Diplomatique".

Nitka Zdzisław urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. Jego fascynacja ekspresjonizmem rozpoczęła się od momentu obejrzenia wystawy niemieckiego ugrupowania „Die Brücke” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 1979 roku. Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Następnie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. W 1987 roku zrealizował dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Józefa Hałasa. W kolejnym roku podjął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. Od 1988 pełnił funkcję asystenta w pracowni prof. Józefa Hałasa, natomiast od 2001 roku w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w pracowni malarskiej.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i drzeworytem. Artysta w 1997 roku wraz z żoną Jolantą Nitka-Nikt stworzył w swoim domu w Obornikach Śląskich prywatne Muzeum Ekspresjonistów, w którym gromadzi pamiątki, dzieła sztuki i literaturę oscylującą wokół tematu ekspresjonizmu w sztuce. Ważnym czasem w twórczości artysty był rok 1991: jego obraz "1914-1918" ilustrujący początek konfliktu w Zatoce został umieszczony na pierwszej stronie "Le Monde Diplomatique". Jego twórczość została zaprezentowana w programie „Galeria 37 milionów” Franciszka Kuduka. Artysta wystawiał wraz z Robertem Jakesem, Georgiem Baselitzem, GRUPPĄ i innymi.

TEKSTY NA TEMAT TWÓRCZOŚCI ARTYSTY


„Dwuznaczności, odejścia od kanonu, dysonanse są w sztuce najciekawsze. Jeśli coś nie pozwala nam zostać na bezpiecznych pozycjach, trzyma nas za gardło, pod skórą się wierci, nie pozwala spać – to dobrze świadczy o sztuce. Takie są obrazy Zdzisława Nitki – w pierwszym kontakcie przyjazne, postimpresjonistyczne, pełnie silnie skontrastowanych, jaskrawych kolorów. Czasem wchodzą w dialog ze sztuką naiwną, czasem z ujętym w cudzysłów surrealizmem spod znaku Chagalla. Fowistyczne, pełnokrwiste uderzenie, które ma jakąś ciemną plamkę, punkt, który wprowadza niepokój, jakby druga, ponura rzeczywistość, która równolegle towarzyszy szczęściu – wyłazi z drugiego planu. Oto obserwujemy niejasne sytuacje, ciężkie od sprzecznych znaczeń – jak ze snu. Postacie odwrócone tyłem lub sportretowane ze zwierzętami, pozbawione rysów lub z twarzami wykrzywionymi bólem. „Złe” twarze. Ale także obrazki z jasnych dni, które Czesław Miłosz nazywał „Darem”. – To spełnione marzenia o spokoju i onirycznej, niemal nierzeczywistej harmonii ze światem. Nitka łączy w swoich obrazach kwintesencję malarstwa – piękno, jakim zachwycali nas koloryści – z egzystencjalną refleksją na tematy filozoficzne. Pyta o genezę zła i bólu, status zwierzęcia w naszej kulturze i wreszcie o naturę człowieka z jego słabościami i wartościami, fizjologią i kulturą.”

– Cezary Kraszewski, katalog wystawy „Sztuka Szuka IQ. Artyści Wrocławia”, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław 2016, s. 86.

 

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE


2011 - Apogeum 1987. Nowa ekspresja 20 lat, CSW Znaki czasu, Toruń;
2010 - East Beast. Polska Nowa ekspresja od lat 80. XX w, CSW Ostrale, Drezno;
2007 - Warszawa w Berlinie, Galerie Charlottenburg, Berlin 2005/06 Polen Kommt - 12 Maler aus Polen, Berlin, Kiel, Aachen, Krefeld, Bonn, Drezno (Rok Polski w Niemczech ), Niemcy;
2005 - Warszawa w Kijowie, Centralny Dom Artysty Plastyka, Kijów;
2004 - Warszawa w Wilnie, Galeria Arka, Wilno;
2003 - Kolekcja 1998 - 2003, Muzeum Narodowe, Wrocław;
2002 - Muzeum im. X. Dunikowskiego Warszawa, "Kunst aus Polen" Ludwigshafen.
2001 - "Młodzi Czterdziestoletni" Ratusz, Praga, "Genius Loci" Muzeum Architektury Wrocław, "Obraz Roku";
2000 - "Sztuka Polska XX wieku", Muzeum Narodowe Wrocław, Obszary Rysunku" BWA Wrocław;

 

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

 
2013 - Galeria Pokusa, Wiesbaden; Wraz z Ryszardem Grzybem, Galeria Pionowa, Gdańsk;
2010 - Malarstwo, Letnie Prezentacje Plastyczne „Obraz w ogrodzie”, Szczawno-Zdrój;
2009 - Malarz Nitka, Stary Ratusz, Muzeum Miejskie, Wrocław, Muzeum Śląskie, Katowice, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, CSW Łaźnia, Gdańsk;
2008 - Muzeum Śląskie, Katowice;
2005 - Rathaus St. Johann, Saarbruecken, Niemcy;
2002 - Galeria Pokusa, Wiesbaden, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (retrospektywa);
2001 - Galeria Działań, Warszawa;
1995 - Galeria Zderzak, Kraków;
1992 - Swell Arts Centre, Oxford, Wielka Brytania;
1988 - Galeria Test CBWA, Warszawa.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne