ZACHAREWICZ Witold

ZACHAREWICZ Witold

ZACHAREWICZ Witold BIO

Tytuł:Walka
Technika:olej, płótno
Wymiary:58,5 x 71,5 cm (wymiary z oprawą: 75 x 88,5 cm)
Uwagi:
zapytaj o cenę
ZACHAREWICZ Witold

ZACHAREWICZ Witold BIO

Tytuł:Pejzaż z Hiszpanii
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 55 cm (wymiary z oprawą: 61 x 69 cm)
Cena:2900,00 zł Kup

WITOLD ZACHAREWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

 Witold Zacharewicz

WITOLD ZACHAREWICZ urodził się w 1929 roku, zmarł w 1985 roku. W latach 1947 - 1952, studiował w Akademii Sztuk Plastycznych. Był asystentem prof. Eugeniusza Eibischa. Ukończył również Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom obronił w 1965 roku. Należał do Grupy Realistów z którą wystawiał od roku 1965. Artysta używał pseudonimu Zachar. Przebywając we Francji wystawiał w Galeriach: Bernheim, Tour Eiffel, Vision Nouvelle. Obrazy malarza znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Sofii, Plovdiv, Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.

 


Zdjęcie pochodzi z katalogu Witold Zacharewicz Malarstwo, Biuro Wystaw Artystycznych – Ośrodek Sztuki we Wrocławiu, Wrzesień 1974.

 

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

 
Jerzy Madeyski, Tekst w katalogu Witold Zacharewicz Malarstwo

 

"Występuje pod dwoma nazwiskami. W Polsce znany jest jako Witold Zacharewicz; we Francji, w której na równi żyje, pracuje i wystawia, zwą go krócej - Zachar - gdyż tak sygnuje swe dzieła. To zresztą obojętne: ostatecznie ważne są obrazy, ich wyraz i indywidualność wykluczająca dzieła Zachara - Zacharewicza z jakimkolwiek innym malarzem, gdyż jest on natychmiast rozpoznawalny; a jak jest to trudnym, szczególnie w dzisiejszych czasach, wiedzą wyłącznie sami artyści starający się nieraz przez dziesiątki lat wyrobić swą osobistą stampilę odrębności. W okresie wciąż zmieniających się stylów i kierunków, w epoce zwanej już wręcz erą postartystyczną wszelkich happeningów i konceptualizmu, Zacharewicz robi to, co budzi szacunek – maluje obrazy w pełnym przekonaniu, że ten właśnie sposób artystycznej wypowiedzi jeszcze się nie przeżył, że jest potrzebny i ma przed sobą, być może nawet bezkresną drogę rozwojową. Maluje obrazy. Pod tym lapidarnym sformułowaniem kryją się liczne podteksty i doświadczenia. Pierwszym i bodaj czy nie najważniejszym jest dostrzeganie w kolorze i plamie barwnej najważniejszych o ile nie jedynych walorów dzieła. Tak jest istotnie. Artysta ten jest rasowym kolorystą. Wyrosły z bujnego prądu postimpresjonizmu, rychło jednak porzucił jego kostniejące stopniowo rygory formalne; przejmując jedynie in extenso naczelne założenia tego kierunku: dbałość o piękno powierzchni, pewną płaszczyznowość, świetlistość oraz niekiedy – grę naprzemianległych tonacji ciepłych i zimnych. "

Jerzy Madeyski, Tekst w katalogu Witold Zacharewicz Malarstwo, Biuro Wystaw Artystycznych – Ośrodek Sztuki we Wrocławiu, Wrzesień 1974.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne
Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne
Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne
Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne