ZACHAREWICZ Witold

ZACHAREWICZ Witold

ZACHAREWICZ Witold BIO

Tytuł:Walka
Technika:olej, płótno
Wymiary:58,5 x 71,5 cm (wymiary z oprawą: 75 x 88,5 cm)
Uwagi:
zapytaj o cenę
ZACHAREWICZ Witold

ZACHAREWICZ Witold BIO

Tytuł:Pejzaż z Hiszpanii
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 55 cm (wymiary z oprawą: 61 x 69 cm)
Cena:2900,00 zł Kup

WITOLD ZACHAREWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

 Witold Zacharewicz

WITOLD ZACHAREWICZ urodził się w 1929 roku, zmarł w 1985 roku. W latach 1947 - 1952, studiował w Akademii Sztuk Plastycznych. Był asystentem prof. Eugeniusza Eibischa. Ukończył również Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom obronił w 1965 roku. Należał do Grupy Realistów z którą wystawiał od roku 1965. Artysta używał pseudonimu Zachar. Przebywając we Francji wystawiał w Galeriach: Bernheim, Tour Eiffel, Vision Nouvelle. Obrazy malarza znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Sofii, Plovdiv, Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.

 


Zdjęcie pochodzi z katalogu Witold Zacharewicz Malarstwo, Biuro Wystaw Artystycznych – Ośrodek Sztuki we Wrocławiu, Wrzesień 1974.

 

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

 
Jerzy Madeyski, Tekst w katalogu Witold Zacharewicz Malarstwo

 

"Występuje pod dwoma nazwiskami. W Polsce znany jest jako Witold Zacharewicz; we Francji, w której na równi żyje, pracuje i wystawia, zwą go krócej - Zachar - gdyż tak sygnuje swe dzieła. To zresztą obojętne: ostatecznie ważne są obrazy, ich wyraz i indywidualność wykluczająca dzieła Zachara - Zacharewicza z jakimkolwiek innym malarzem, gdyż jest on natychmiast rozpoznawalny; a jak jest to trudnym, szczególnie w dzisiejszych czasach, wiedzą wyłącznie sami artyści starający się nieraz przez dziesiątki lat wyrobić swą osobistą stampilę odrębności. W okresie wciąż zmieniających się stylów i kierunków, w epoce zwanej już wręcz erą postartystyczną wszelkich happeningów i konceptualizmu, Zacharewicz robi to, co budzi szacunek – maluje obrazy w pełnym przekonaniu, że ten właśnie sposób artystycznej wypowiedzi jeszcze się nie przeżył, że jest potrzebny i ma przed sobą, być może nawet bezkresną drogę rozwojową. Maluje obrazy. Pod tym lapidarnym sformułowaniem kryją się liczne podteksty i doświadczenia. Pierwszym i bodaj czy nie najważniejszym jest dostrzeganie w kolorze i plamie barwnej najważniejszych o ile nie jedynych walorów dzieła. Tak jest istotnie. Artysta ten jest rasowym kolorystą. Wyrosły z bujnego prądu postimpresjonizmu, rychło jednak porzucił jego kostniejące stopniowo rygory formalne; przejmując jedynie in extenso naczelne założenia tego kierunku: dbałość o piękno powierzchni, pewną płaszczyznowość, świetlistość oraz niekiedy – grę naprzemianległych tonacji ciepłych i zimnych. "

Jerzy Madeyski, Tekst w katalogu Witold Zacharewicz Malarstwo, Biuro Wystaw Artystycznych – Ośrodek Sztuki we Wrocławiu, Wrzesień 1974.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne
Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne
Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne
Niedostępne prace Witolda Zacharewicza niedostępne

Aukcja dzieł sztuki

Inkografie Edwarda Dwurnika