THE KRASNALS

THE KRASNALS
THE KRASNALSTHE KRASNALS

THE KRASNALS BIO

Tytuł:Make love not art (2013)
Technika:akryl, szablon, płótno, edycja 7/25
Wymiary:50 x 50 cm (wymiary z oprawą: 56 x 56 cm)
Uwagi:
Aukcja
THE KRASNALS

THE KRASNALS BIO

Tytuł:Nigdy Więcej (2010/2013)
Technika:akryl, szablon, płótno, edycja 7/25
Wymiary:50 x 50 cm
Uwagi:
Cena:1300,00 zł Kup

THE KRASNALS - NOTA BIOGRAFICZNA

The Krasnals to grupa artystyczna założona w 2008 roku. Jej członkowie pozostają anonimowi. Posługują się pseudonimami: Whielki Krasnal, Krasnal Bansky, Krasnal Hałabała I, Krasnal Hałabała II, jednak właściwa liczba członków grupy jest trudna do oszacowania. Działa w niej około 50 osób w wieku 17-50 lat. Grupa zajmuje się sztuką krytyczną, komentując zjawiska w dziedzinie sztuki współczesnej oraz w życiu społeczno-politycznym. Ich działania oparte są na prowokacji. Działalność rozpoczęli od krytyki fenomenu komercyjnej popularności Wilhelma Sasnala. W swojej twórczości często wykorzystują styl tego artysty. W 2008 roku ich obraz „Untitled” ze względu na podobieństwo do prac Sasnala został wyceniony na 70 tysięcy funtów.

Za pomocą tej niekonwencjonalnej akcji artystycznej członkowie grupy chcieli potwierdzić zarzuty stawiane przez nich środowiskom artystycznym: komercjalizację, nepotyzm i promowanie artystów zamiast sztuki. O swoich działaniach piszą: "Jako prowokatorzy kultury udowadniamy panującą w niej hipokryzję, obłudę, mechanizmy władzy. Krytykujemy sprowadzanie sztuki do propagandy politycznej, tworzenie spektaklu sztuki i odarcie jej z autentyczności. Żądamy prawa do wolności sztuki, jej demokratyczności we wszystkich sferach, również ekonomicznej. Gdzie sczeźli artyści geniusze, zastąpieni stadem identycznych nosorożców lizodupów???!!!" Od 2011 publikują artzina "Art Police Gazetka". Wtedy też rozpoczęli trwającą do dziś akcję MAKE LOVE NOT ART. W tym samym roku nakręcili film o swoim pobycie na festiwalu w Wenecji. Nosi on tytuł La Dolce Vita i jest parafrazą filmu Federica Felliniego o tym samym tytule. Współpracują z artystą Piotrem Uklańskim. Ich prace z cyklu „Żydzi” nawiązują do jego słynnej instalacji „Naziści”.

Praca The Krasnals Witkacy z cyklu "GoodFellas" (2014/2015) została przekazana na Aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2017

 

Witkacy

 

WOŚP

 

Pracę można było licytować na portalu allegro Charytatywni.

 

WYBRANE NAGRODY

 
2014 Nagroda Arteonu za 2013 r.
2012 The Krasnals w „Top 10 Polskich Blogów o Sztuce” w portalu natemat.pl;
2011 Grand Prix "Krasnoludka Pomarańczowej Alternatywy" dla The Krasnal;
2009 Nagroda, statuetka portalu O.pl za rok 2009. Nominacje do Paszportów Polityki.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne