RACZYŃSKI Stanisław

RACZYŃSKI Stanisław

RACZYŃSKI Stanisław BIO

Tytuł:Ołtarz Wita Stwosza
Technika:drzeworyt, papier
Wymiary:18 x 13 cm
Cena:360,00 zł Kup

 

STANISŁAW RACZYŃSKI- NOTA BIOGRAFICZNA

STANISŁAW RACZYŃSKI urodził się w 1903 roku, zmarł w 1982 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1926 roku. Artysta procował jako w scenograf w Teatrze Popularnym w Krakowie oraz Teatrze Wielkim w Poznaniu.

 

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

Hilary Majkowski

„Raczyński przeszedł stadium akademickie w Krakowskiej Akademii. Ale jakby na udry wszelkiej akademickości i smakom pielęgnowanym z tradycji na uczelni podwawelskiej, stał się najsilniejszym zaprzeczeniem impresjonistycznych formuł, które tak obficie nań spłynęły w czasach szkolarskich. Poszedł drogą własną, odnajdując w kompozycji swe upodobania. Grafikę traktuję poważnie i z entuzjazmem. Objął jej wszystkie gatunki, nie wyłączając nawet monotypii. Zarówno traktuje litografię jak ryt suchą igłą. A z największą miłością odnosi się bezwzględnie do drzeworytu – i to współczesnego. Ten dlań istnieje jako alfa i omega twórczości, toteż stroni od „malkasty” i sztalug. Jest młody. Bieży przeto pędem nowoczesnych zdobyczy, znacząc świat w twórczości swej dziełami o fakturze dnia dzisiejszego. W chwili, w której glob ziemski opanował rytm jazz’u i fal radiowych, artysta dostosował swoją sztukę – nerwową i szybką – idąc z prądem fali.”

- Hilary Majkowski, Słowo wstępne do katalogu „Wystawa Grafiki Stanisława Raczyńskiego”, Salon Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Poznań 1929.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
Przyjmujemy obiekty na aukcje
Inkografie Edwarda Dwurnika