PIERŚCIŃSKI Paweł

PAWEŁ PIERŚCIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Paweł Pierściński urodził się w 1938 roku w Kielcach, zmarł tamże w 2017 roku. Zajmował się fotografiką.
Nie miał wykształcenia kierunkowego w zakresie fotografii, w 1962 roku uzyskał tytuł magistra budownictwa lądowego na Politechnice Warszawskiej. Paweł Pierściński zajmował się jednak fotografią od 1952 roku, jego debiut wystawienniczy miał miejsce na wystawie fotografii artystycznej w Częstochowie w 1955 roku. W 1964 roku artysta został członkiem Związku Polskiego Artystów Fotografików, od 1982 był członkiem honorowym tego związku. Fotografik należał również, jako członek honorowy, do wielu innych stowarzyszeń, np. do Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.
Artysta był współtwórcą i jednym z głównych przedstawicieli Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – nurtu czarno-białej fotografii krajobrazowej lat 60. i 70. To właśnie Góry Świętokrzyskie i okolice Kielc stanowiły główną inspirację i temat prac Pawła Pierścińskiego, który interesował się przy tym problemem analizy struktury pejzażu. Krajobraz nie był jednak jedynym tematem poruszanym przez artystę w jego twórczości.

Warto wspomnieć o szczególnej decyzji, jaką artysta podjął w 2004 roku. W związku z brakiem jakiegokolwiek zainteresowania na przejęcie jego archiwum, Paweł Pierściński zdecydował się spalić wszystkie stworzone przez niego negatywy.

Prace Pawła Pierścińskiego pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych oraz na ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (np. na Biennale Sztuki w Paryżu), artysta często też zdobywał nagrody i wyróżnienia. Wydał również kilkanaście albumów fotograficznych, m. in. Struktury.
Fotografik zajmował się również krytyką artystyczną, pisał też recenzje i teksty do katalogów wystaw.
Za całokształt swojej pracy, za twórczość i działalność społeczną, Paweł Pierściński został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz honorowymi tytułami Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Największa ilość prac Parła Pierścińskiego znajduje się w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»