KRZYŻAK Mieczysław

KRZYŻAK Mieczysław BIO

Tytuł:

Wizja Św. Huberta

Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm (wymiary z oprawą: 65 x 85 cm)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
Opis pracy:
Artysta zainspirował się Legendą o Świętym Hubercie, która od wieków stanowiła temat twórczości wielu malarzy, m.in. Petera Paula Rubensa, Jana Breughela Starszego a także Wojciecha i Jerzego Kossaków, których uczniem był właśnie Mieczysław Krzyżak. Święty Hubert znany także jako Hubert z Liege żył w VII wieku i był potomkiem królewskiej dynastii Merowingów. Przedstawiona na obrazie scena wizji św. Huberta według podań miała mieć miejsce podczas polowania w Górach Adeńskich, kiedy księciu miał ukazać się ogromny biały jeleń z krzyżem między rogami. Zwierzę przemówiło do niego ludzkim głosem, każąc mu udać się do Maastricht i spotkać się z biskupem Lambertem. Książę postąpił zgodnie z jego zaleceniami. Był to punkt zwrotny w jego życiu. Zamiast dziedzicem tronu został biskupem Liege i Maastricht. Po śmierci kanonizowano go i ogłoszono patronem myśliwych. Prezentowany obraz Mieczysława Krzyżaka jest zbiorem najlepszych cech stylu tego artysty. Artysta oddał perfekcyjnie realizm przedstawionych zwierząt. Scena rozgrywa się w malowniczej scenerii jesiennego lasu mieniącego się kolorami żółci, czerwieni i brązów co podkreśla dodatkowo podniosłość tematu.
niedostepny

MIECZYSŁAW KRZYŻAK

Mieczysław Krzyżak urodził się w 1914, zmarł w 1984 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Wojciecha Weissa. Był również uczniem Wojciecha i Jerzego Kossaków, których wpływ jest widoczny w jego twórczości. Swoją karierę związał przede wszystkim z krakowskim TPSP, uczestniczył w wielu wystawach organizowanych przez Towarzystwo, m.in. w ekspozycji Otwarte Drzwi w (1958) w Wystawie Jubileuszowej 50-lecia PAP Okręgu Krakowskiego w (1961), XVIII Wystawie Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków Zachęta również (1961), brał także udział w Dorocznym Salonie Malarstwa Krakowskiego (1976).

Malarstwo Mieczysława Krzyżaka

Dzieła Mieczysława Krzyżaka najczęściej ukazują motywy związane z codziennością wiejskiego życia. Artysta pozostawił po sobie wiele idyllicznych przedstawień wesel, polowań czy beztroskich wycieczek. Równie często w jego twórczości pojawiają się dynamiczne sceny batalistyczne wyróżniające się szczegółowością w oddaniu broni i mundurów.
Mieczysław Krzyżak pieczołowicie dopracowywał także tła obrazów, które zwykle stanowiły podkrakowskie lasy oraz wsie. Malarz doskonale potrafił oddać nie tylko fizyczne właściwości zmiennych pór roku, ale także ich charakter oraz atmosferę: sceny letnie i wiosenne pełne są żywych, nasyconych kolorów oraz ciekawych akcentów świetlnych nadających całości optymizmu i energii. Zimowe i jesienne widoki są natomiast ciemne, przygaszone, utrzymane w klimacie leniwej nostalgii.
Elementem nierozłącznie niemal związanym z twórczością Mieczysława Krzyżaka są konie i konne zaprzęgi malowane przez inspiracje płynące z malarstwa mistrzów artysty z krakowskiej Kossakówki.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MIECZYSŁAWA KRZYŻAKA

Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»