KOŚCIELNIAK Mieczysław

MIECZYSŁAW KOŚCIELNIAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Mieczysław Kościelniak urodził się w 1912 roku w Kaliszu, zmarł w 1993 roku w Słupsku. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Tworzył od dziecka, bohaterami swoich prac czynił członków rodziny, znajomych i naturę. Interesował się również historią sztuki, podziwiał twórców włoskiego renesansu, holenderskiego baroku i europejskiej awangardy.
Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Mehoffera. We wczesnym etapie twórczości malował głównie portrety, wykonywał też ilustracje do dzieł literackich.
W 1941 roku został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wykonał tam około 300 prac rysunkowych obrazujących codzienne życie więźniów. Po wojnie zamieszkał w Warszawie, potem w Ustce, ostatecznie zaś osiedlił się w Słupsku. Zajmował się głównie ilustracją, współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami, ilustrował też dzieła klasyczne, np. Iliadę czy Konrada Wallenroda.
Był członkiem Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), wówczas jako jedyny Polak. Artysta został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem w Służbie Polskiej Oświaty.

Prace Mieczysława Kościelniaka były pokazywane na wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in. w Nowym Jorku, Tokio, Frankfurcie. Jego dzieła znajdują się w w zbiorach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w kolekcjach muzeów w Warszawie, Londynie, Berlinie, Watykanie, Jerozolimie czy Montrealu.

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»