FILIPKIEWICZ Mieczysław

FILIPKIEWICZ Mieczysław BIO

Tytuł:

Pejzaż tatrzański

Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm (wymiary z oprawą: 50 x 64 cm)
Uwagi:Obraz Mieczysława Filipkiewicza przedstawia widok z Hali Gąsienicowej na panoramę jaka rozciąga się po południowej stronie Doliny. Na pierwszym planie znajdują się oświetlone ciepłym, zachodzącym słońcem drzewa. Dalej, za trawiastą połacią zielonej polany wyłaniają się dachy góralskich chat. W tle widoczne są Tatry Wysokie, namalowane w odcieniach błękitu, z zastosowaniem perspektywy powietrznej. Najciemniejszy, najbliżej położony szczyt to Mały Kościelec, za nim znajduje się Kościelec, na lewo od niego zaś Świnica. Nad górami rozpościera się jasne niebo. Obraz malowany jest pewną ręką, cienką warstwą farby, z niezwykłym wyczuciem koloru.
niedostepny

MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ

Mieczysław Filipkiewicz urodził się w 1891 roku, zmarł w 1951 r. Był młodszym bratem Stefana Filipkiewicza, malarza i społecznika. Od 1910 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Pankiewicza i Teodora Axentowicza. W 1915 roku przerwał naukę na Akademii by pracować w biurze architektonicznym projektując infrastrukturę kolejki wąskotorowej. Artysta po pobycie w Wiedniu powrócił (1921 r.) na macierzystą uczelnię, gdzie kontynuował naukę pod okiem Wojciecha Weissa. W czasie studiów był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Dyplom uzyskał w 1923 roku.

Mieczyław Filipkiewicz

 

Obraz artysty malarza Mieczysława Filipkiewicza "Pejzaż z Gdyni" prezentowany na Ogólnopolskim Salonie w Pałacu Sztuk Pięknych w Krakowie.
[Źródło: NAC]

 

Od 1925 roku wystawiał prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w rok po uzyskaniu dyplomu wziął udział w dużej wystawie zbiorowej Wojciecha Weissa i jego uczniów. Był członkiem Zarządu Zawodowego Związku Artystów Plastyków. Malarz w swojej twórczości tworzył głównie olejne pejzaże, w szczególności tatrzańskie i marynistvczne, wpisujące się w klimat modernizmu i charakteryzujące się dynamicznymi, szybkimi pociągnięciami pędzla, przez co upodabniały jego dzieła do stylu tzw. „Szkoły Stanisławskiego”.

Mieczysław Filipkiewicz tworzył także martwe natury, często z motywem pełnych, bujnych kwiatów. W jego dziełach bardzo rzadko pojawiają się motywy figuralne. Artysta sporadycznie tworzył grafiki i akwarele.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»