SZCZERBIŃSKI Marian

SZCZERBIŃSKI Marian BIO

Tytuł:Powrót z kościoła
Technika:akwarela, papier
Wymiary:23 x 33 cm (wymiary z oprawą: 34 x 44 cm)
Uwagi:
niedostepny

MARIAN SZCZERBIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Marian Szczerbiński urodził się w 1900 roku (data nie jest potwierdzona), zmarł w 1981 r. Artysta był związany ze środowiskiem krakowskim. W 1931 roku uczestniczył w Zbiorowej Wystawie Malarzy Polskich, na której pokazał dziesięć akwarel o tematyce krakowskiej (m.in. Wawel).

Częstym tematem podejmowanym przez malarza była martwa natura z kwiatami (mimozy). Zachwycająca jest miękkość kwiatów przedstawianych przez artystę oraz subtelne odbicie przedmiotów w tafli stołu. Rośliny najczęściej umieszczał na ciemnoniebieskim, kontrastowym tle, co jeszcze bardziej podkreślało ich żywą, nasyconą barwę. Główne elementy martwej natury są często oddane szczegółowo, natomiast tło i drugi plan wykończony szorstko, dynamicznymi pociągnięciami pastelu, co tworzy ciekawe zróżnicowanie powierzchni dzieła. W swojej twórczości malował również pejzaże, głównie górskie. Jedną z ulubionych technik malarskich artysty był pastel, w której osiągnął mistrzostwo. Warto wspomnieć, że malarz pracował również z akwarelą oraz z farbami olejnymi.

Artysta często malował architekturę miejską Krakowa oraz wiejskie życie okolicznych miejscowości. Na jego obrazach często spotkać można chaty, drewniane kościoły i ludność w tradycyjnych strojach na tle barwnej natury.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

Marian Szczerbiński niedostępne
Marian Szczerbiński niedostępne
Marian Szczerbiński niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
Przyjmujemy obiekty na aukcje
Inkografie Edwarda Dwurnika