KRCHA Emil

Emil Krcha urodził się w 1894 w Kałuszy, zmarł w 1972 r. w Krakowie. Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza, Stanisława Kamockiego oraz Ignacego Pieńkowskiego. Artysta był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Po wojnie zajmował się pracą dydaktyczną w WSSP we Wrocławiu oraz na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

Światosław Lenartowicz, Emil Krcha - malarstwo

"W końcu lat 20. artysta miał już swój indywidualny styl, który rozwijał w latach następnych. Przy jego stworzeniu czerpał m.in. z malarstwa holenderskiego XVII wieku oraz polskiego ludowego (podobnie jak jego koledzy, krakowscy Formiści). Stąd ulubiona kolorystyka jego obrazów, brunatno-czerwono-zielona ożywiona akcentami czerwieni lub bieli, w niczym nie nawiązująca do tradycji malarstwa postimpresjonistycznego, do której odwoływała się większość malarzy kolorystów w tym czasie."

Światosław Lenartowicz, fragment tekstu kuratorskiego towarzyszącego wystawie "Emil Krcha - malarstwo" z cyklu "Galeria Żywa" w Muzeum Narodowym w Krakowie (7.07-2.09.2012 r.)

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt