SŁABIAK Juliusz

SŁABIAK Juliusz
SŁABIAK JuliuszSŁABIAK JuliuszSŁABIAK Juliusz

SŁABIAK Juliusz BIO

Tytuł:Scena batalistyczna
Technika:olej, tektura
Wymiary:34 x 48 cm (wymiary z oprawą: 47 x 61,5 cm)
Uwagi:
zapytaj o cenę

JULIUSZ SŁABIAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Juliusz Słabiak urodził się w 1917 roku w Sosnowcu, zmarł w 1973 roku w Krakowie. Był malarzem związanym z Krakowem, edukację artystyczną pobierał u Wojciecha Kossaka, otrzymał też pracę w atelier mistrza. Później współpracował z jego synem, Jerzym Kossakiem, tworząc wraz z nim obrazy w krakowskiej Kossakówce. Juliusz Słabiak odpowiedzialny był tam przede wszystkim za wykonywanie teł i i malowanie postaci drugoplanowych.

Malarz tworzył pod dużym wpływem artystycznego rodu Kossaków. Posługiwał się przede wszystkim techniką olejną, rzadziej akwarelą. Malował w sposób energiczny, pewnymi pociągnięciami pędzla. W swoich pracach przedstawiał najczęściej pejzaże i sceny rodzajowe związane z życiem wsi, np. orkę, targi czy barwne wesela oraz widoki Krakowa (najczęściej Rynek i kwiaciarki krakowskie). Malował również ujmowane w różnych porach roku epizody z polowań, a także sceny batalistyczne. Tematy te pozwalały mu na wykonywanie inspirowanych sztuką swojego nauczyciela dynamicznych kompozycji z ujmowanymi w ruchu końmi.
W obrazach Juliusza Słabiaka uwidacznia się niemal impresjonistyczna wrażliwość artysty na światło i świeżość koloru. Twórczość malarza należy określić jako kontynuację tradycyjnego XIX-wiecznego nurtu malarstwa realistycznego związanego z polskimi artystami tworzącymi w środowisku monachijskim.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne