POTRZEBOWSKI Jerzy

POTRZEBOWSKI Jerzy

POTRZEBOWSKI Jerzy BIO

Tytuł:Bez tytułu
Technika:kredka, papier
Wymiary:30 x 22 cm (wymiary w świetle passe-partout)
Cena:1400,00 zł rezerwuj
POTRZEBOWSKI Jerzy
POTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI Jerzy

POTRZEBOWSKI Jerzy BIO

Tytuł:Odpoczynek
Technika:olej, płótno
Wymiary:38 x 55 cm
49,5 x 64,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sprzedane

JERZY POTRZEBOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Jerzy Potrzebowski urodził się w 1921 roku, zmarł w 1974 r. W latach 1945-1950 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zygmunta Radnickiego, Ignacego Pieńkowskiego, Czesława Rzepińskiego i Fryderyka Pautscha. Artysta malował: pejzaże, kompozycje inspirowane „Trylogią” Henryka Sienkiewicza i polską tradycją oraz portrety. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych powojennych malarzy koni. W swojej twórczości inspirował się malarstwem Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego oraz Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Malował realistycznie dopracowując każdy detal pracy. Najczęściej posługiwał się żywą, świetlistą paletą barw. W latach 60. nawiązał współpracę z Bohmans Art Gallery w Sztokholmie, gdzie po raz pierwszy wystawił swoje kompozycje abstrakcyjne. W tamtym czasie rozpoczął szerszą współpracę z zagranicznymi instytucjami i prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych w Londynie, Wiedniu, Moskwie i Nowym Jorku.

W 1970 roku w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych odbyła się wystawa jego prac. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Krakowie.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne

Szukasz prezentu?

Aukcja dzieł sztuki

Inkografie Edwarda Dwurnika