galeria sztuki attis


jak kupić

Wystawy

media o nas

nowe

aktualności

usługi

jak sprzedać

O Galerii

Kontakt

samp   cinoa


MALCZEWSKI Jacek


Autor: MALCZEWSKI Jacek
Tytuł: Prządka
Technika:olej, tektura
Wymiary:36 x 18 cm (wymiary z oprawą: 50 x 37,5 cm)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J Malczewski"
Zdjęcie sygnatury [zobacz]
Fragment obrazu 1 [zobacz]
Fragment obrazu 2 [zobacz]
Na odwrocie pracy znajduje się orzeczenie o autentyczności
prof. Feliksa Kopery z 1947 roku. "Opis obrazu: Na drewnianym stołku siedzi młoda kobieta, zwrócona przodem do widza. Spogląda na stojący przed nią kołowrotek, na którego wierzchu położyła prawą dłoń, lewą zaś trzyma na piersiach. Ubrana w jasną niebieskawą bluzkę, ciemną niebieską spódniczkę i czarne wysokie buciki. Jako tło służy ściana pokoju i podłoga." [zobacz]
zapytaj o cenę


Praca oprawiona

MALCZEWSKI Jacek

Jacek Malczewski

 

 

 

 


Fotografia z końca XIX wieku.
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]


JACEK MALCZEWSKI urodził się w 1854 roku w Radomiu, zmarł w 1929 r. w Krakowie. W 1872 roku rozpoczął edukacje artystyczną pobierając lekcje u L. Piccarda. Równolegle uczęszczał jako wolny słuchacz na zajęcia do Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1873 roku rozpoczął regularne studia na tejże uczelni w pracowni W. Łuszczkiewicza oraz F. Szynalewskiego. Uczęszczał również wtedy na  prywatne lekcje do F. Szynalewskiego. W latach 1876-1877 kształcił się w École des Beaux-Arts w Paryżu w pracowni Henri Ernesta Lehmanna. Warto wspomnieć, że w 1879 roku artysta ukończył kurs kompozycji w klasie mistrzowskiej Jana Matejki na macierzystej uczelni. Co niewątpliwie miało wpływ na rozwój jego twórczości.
W 1887 roku ożenił się z Marią Gralewską, córką krakowskiego aptekarza. W rok później na świat przyszła ich córka Julia. W 1892 roku doczekali się drugiego dziecka - Rafała. Chłopiec odziedziczył talent artystyczny ojca i również został malarzem.

W latach 1897-1900 oraz 1912-21 pełnił funkcję profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta wiele podróżował: Paryż, Monachium (1885-1886, 1893), Wiedeń (1914-1916), Włochy (1880, 1890), Grecja oraz Turcja (1884 r. w roli dokumentalisty wyprawy Karola Lanckorońskiego). Artysta razem z Teodorem Axentowiczem, Józefem Mehofferem, Stanisławem Wyspiańskim założył w 1897 roku Towarzystwo Artystów Polskich "Sztuka". W latach 1923–1926 mieszkał w XIX-wiecznym dworze w Lusławicach. Malczewski został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski IV klasy (1921) oraz Wielkim Złotym Medalem na Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929). 

W początkach twórczości artysta tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe. Warto w tym miejscu wspomnieć, że artysta w swoich pracach inspirował się polskim krajobrazem. W latach 80. w obrazach pojawił temat martyrologii. Inspirując się twórczością Artura Grottgera i Juliusza Słowackiego tworzył prace realistyczne (Śmierć Ellenai (1883) Muzeum Narodowe w Krakowie). Charakterystyczną cechą  prac tego okresu to monochromatyzm i przygaszona kolorystyka.

W latach 90. prace artysty stały się niezwykle nastrojowe. Ich kolorystyka uległa rozjaśnieniu.
W kompozycjach pojawiły się symboliczne postaci oraz antyczne chimery, meduzy, fauny, trytony (Thanatos, (1898-99) Muzeum Narodowe w Warszawie; Pytia (1917) Muzeum Narodowe w Kielcach).

Oddzielny zbiór obrazów stanowią portrety oraz autoportrety. Portretowane osoby przedstawiane były na tle pejzażu  (Portret Jana Kasprowicza (1903) Muzeum Narodowe w Warszawie; Nieznana nuta. Portret Bronisława Bryniarskiego (1902) Muzeum Narodowe w Krakowie; Portret Feliksa Jasieńskiego (1902) Muzeum Narodowe w Krakowie) lub w pomieszczeniu (Portret Adama Asnyka z muzą (1895-97) Muzeum Narodowe w Poznaniu).

Liczne autoportrety, stanowią skarbnicę wiedzy o artyście. Obrazy te cechuje dystans do własnej osoby. Artysta przedstawiał swoją postać w różnej stylizacji np. Autoportret w zbroi (1914), Muzeum Narodowe w Warszawie; Autoportret w jakuckiej czapce (1907), Muzeum Narodowe w Poznaniu lub w otoczeniu symbolicznych postaci.

Jacek Malczewski był jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów. Jest jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu okresu Młodej Polski.


Jeżeli chcą Państwo być informowani o dodaniu nowych prac artysty proszę podać e-mail

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij