SIEMIRADZKI Henryk

Henryk Siemiradzki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[Henryk Siemiradzki, 1910 - 1939, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Henryk Siemiradzki Urodził się w 1843 roku, w Nowobiełgorodzie na przedmieściach Charkowa, zmarł 23 sierpnia w 1902 roku w Strzałkowie koło Częstochowy. Od najmłodszych lat wykazywał talent i zamiłowanie do sztuk plastycznych. Pierwsze lekcje rysunku oraz historii sztuki odebrał w gimnazjum w Charkowie. W 1864 roku podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Kształcił się tam u malarzy batalistów: Bogdana Willewaldego i Karla Wieniga. Był wybitnym studentem, uczestniczył w wielu konkursach, w których otrzymywał najwyższe nagrody. Za obraz wieńczący studia w Petersburgu, „Aleksander Macedoński i jego lekarz Filip”, Siemiradzki otrzymał złoty medal oraz stypendium zagraniczne.

 

Od września 1971 roku naukę kontynuował w Monachium u Karla Piloty’ego. W 1872 roku artysta wyjechał do Drezna, a następnie przybył do Włoch. Odwiedził Wenecję, Neapol, Weronę, zatrzymał się w Rzymie. W stolicy Włoch wynajął pracownię, w której tworzył przez wiele lat.

Był członkiem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, Sztokholmie, Berlinie, Paryżu oraz Akademii św. Łukasza w Rzymie. Siemiradzki najczęściej podejmował tematy związane z kulturą Antyku oraz losami pierwszych chrześcijan.

Malował także sceny biblijne, historyczne, portrety oraz krajobrazy. Jego prace charakteryzują się sielankowym nastrojem, idealizacją oraz jasnym, ciepłym oświetleniem. W jego dorobku znajdują się także płótna o niezwykle dramatycznej wymowie, takie jak "Pochodnie Nerona", które artysta przekazał w 1879 roku Muzeum Narodowemu w Krakowie (był to pierwszy obraz w zbiorach muzeum). Siemiradzki stworzył także zdobione scenami alegorycznymi kurtyny Teatru Miejskiego w Krakowie (1894/1895) oraz teatru we Lwowie (1896).

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

Aukcja dzieł sztuki

Inkografie Edwarda Dwurnika