WSIOŁKOWSKI Adam

 

ADAM WSIOŁKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Wsiołkowski urodził się w 1949 roku w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 1973 roku. Po ukończeniu nauki podjął pracę na macierzystej uczelni, w roku 1992 otrzymał tytuł profesora. Na początku lat 80. uzyskał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, dzięki któremu przez pół roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Artysta w latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Malarstwa, natomiast w latach 2008-2012 pełnił funkcję rektora krakowskiej ASP. Prowadził również działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Sztuka Adama Wsiołkowskiego przynależy do nurtu abstrakcji geometrycznej. Artysta tworzy obrazy i grafiki, które łączy najczęściej w cykle. Jego prace charakteryzują się prostotą i linearnością, która, według niektórych, ma odzwierciedlać piękno i logikę wszechświata.
Warto wspomnieć, że jednym z ulubionych modeli i bohaterów malarza był pies artysty – jamnik Felek II, któremu Adam Wsiołkowski poświęcił m.in. powstający od 2003 roku cykl prac „Felek i ja”.
Artysta jest również autorem projektów nietypowych, w 1973 roku na przykład opracował on kolorystykę zewnętrzną budowli Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Szczecinem.
Adam Wsiołkowski napisał też opowiadającą o krakowskiej ASP książkę pt. Moja Akademia, która została nagrodzona Nagrodą Krakowskiej Książki Miesiąca Czerwiec 2018.

Adam Wsiołkowski wystawiał swoje prace na wielu ekspozycjach zbiorowych, miał ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego twórczość była wielokrotnie doceniana i wyróżniania, artysta otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (1991), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego (2012) czy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” (2018).
Prace Adama Wsiołkowskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Kielcach i Poznaniu, Muzeum Krakowa, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Bydgoszczy i Toruniu, Muzeum ASP w Krakowie, Muzeum Plakatu w Wilanowie czy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»