HOFFMANN Adam

ADAM HOFFMANN - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Hoffmann urodził się w 1918 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 2001. Od 1938 roku studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukę artystyczną rozpoczął w Prywatnej Szkole Malarstwa Alfreda Terleckiego. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach malarstwa Władysława Jarockiego, Eugeniusza Eibischa oraz grafiki Konrada Srzednickiego. Dyplom obronił w 1948 roku. W latach okupacji niemieckiej uczył się także w Kunstgewerbeschule i związał się z Grupą Młodych Plastyków założoną przez Tadeusza Kantora, która po wojnie przeistoczyła się w II Grupę Krakowską.
Angażował się w działalność pedagogiczną: uczył w liceach plastycznych, od 1979 roku wykładał na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadził także pracownię rysunku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego uczniami byli między innymi członkowie Grupy „Wprost”, którzy traktowali swojego mistrza jako autorytet artystyczny i moralny.

Hoffmann prezentował swoje prace na licznych wystawach w Krakowie (1957, 1963, 1973, 1976, 1995), a także w warszawskiej Zachęcie (1966) i poznańskim Arsenale (1969).

Hoffmann uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę użytkową. Głównym tematem swojej twórczości uczynił relacje damsko-męskie i problem zakłamania w stosunkach międzyludzkich, zaś najczęściej powielanym motywem w sztuce Hoffmana był akt. Artysta stworzył swoisty bestiariusz człekokształtnych stworzeń zdeformowanych przez namiętności, walkę i czas. Wykorzystywał także znane motywy mitologiczne i biblijne, jak porwanie Europy, taniec Salome czy Judyta i Holofernes.
Malarstwo Hoffmanna wpisuje się w nurt kubizującej figuracji oparty na perfekcyjnym, ekspresyjnym rysunku. Kolorystyka prac artysty z biegiem czasu stawała się coraz bardziej ograniczona, z dominacją mistrzowsko walorowanych odcieni szarości.
Jak już wspomniano, Hoffmann zajmował się także grafiką użytkową, projektując w latach 50. plakaty dla Teatru Groteska.


BIBLIOGRAFIA
1. Hoffman Adam, [w:] Wielka encyklopedia malarstwa polskiego, red. A. Górska, Kraków 2011, s. 207.
2. Kossowski Ł., Hoffman Adam, [w:] Słownik malarzy polskich, t. II: Od dwudziestolecia międzywojennego do końca XX wieku, Warszawa 2001, s. 123.

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt