Aktualności

Data dodania: 2013-03-05

Wystawa Adama Marczukiewicza - Pomiędzy pejzażem a figuracją (14-28 III 2013 r.)

 

Zapraszamy na wystawę malarstwa Adama Marczukiewicza.

Pomiędzy pejzażem a figuracją

     Pomiędzy lirycznymi krajobrazami a figuralnymi narracjami rozgrywa się malarstwo Adama Marczukiewicza. Wielowątkowość twórczości artysty urzekła mnie kiedy odwiedziłam pierwszy raz jego pracownię, gdzie świetliste płótna pejzaży sąsiadowały z groźnie spoglądającymi postaciami oraz spiętrzonymi kompozycjami bliskimi abstrakcji. Prace te, konsekwentnie tworzą cykle: pejzaży, figuracji, martwych natur i opuncji. Adam Marczukiewicz studiował na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. Dyplom obronił w pracowni prof. Włodzimierza Kunza w 1986 roku. Nieocenione lekcje malarstwa pejzażowego oraz realizmu magicznego artysta wykorzystał do stworzenia własnej estetyki.
 
   Na prezentowanej wystawie zobaczymy obrazy powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jednym z nich jest praca Zimowe granie stanowiąca obraz przewodni ekspozycji, z krakowskim pejzażem w tle (widok z pracowni) stanowi zaproszenie do przeniesienia się w świat wspomnień z wyprawy malarza do chorwackiego miasteczka Lovran na półwyspie Istria. Na jednym z obrazów pojawiła się willa Atlanta, w której przebywał Stanisław Witkiewicz. Na innych płótnach, urokliwe zakątki tego miejsca, nasycone południowym słońcem, migoczą feerią barw. Na ekspozycji znajdą się również zaszyfrowane w symbolach i frywolnych niedopowiedzeniach kompozycje z cyklu 622 upadki Bunga zainspirowane książką Witkacego (622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta). Na jednym z obrazów, jabłko – owoc pokusy, stanowi „istotny argument” rozmowy, natomiast w innym obietnice zostają porównane do kwiatu dmuchawca. Wszystkie te prace składają się na malarstwo pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią Adama Marczukiewicza. Zapraszam na wystawę.

        
Agnieszka Julia Dudek

adam marczukiewicz

Adam Marczukiewicz, Zimowe granie, 2013 r.

 

Inne prace artysty w ofercie Galerii

Katalog wystawy

 

 

Adam Marczukiewicz urodził się w 1958 roku w Olkuszu. Ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Malarstwo studiował w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza obronił w 1986 roku. W latach 1988-1990 był asystentem na Wydziale Grafiki.
 
 Wybrane wystawy indywidualne:
1986 - Galeria Farbiarnia, Kraków; 1989 - Galeria Kauffmann, Bopfingen, Niemcy; 1990 - Galeria Atmosphere, Bremen, Niemcy; 1992 - Na krańcu rzeczywistości”, Galeria ZPAF, Kraków; 1995 - Galeria Pod Złotym Lewkiem, Kraków; 2000 - Galeria Estera, Kraków; 2001 - Brzmienia koloru”, Galeria Belotto, Warszawa; 2002 - O ulotności wartości”, Galeria Weiss Nowina Konopka, Kraków; 2003 - Skały i morze”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków; 2004 - Pół na pół z Andrzejem Warzechą”, Galeria Weiss Nowina Konopka - Kraków; 2006 - Pochwała koloru”, Galeria Autorska Bronisława Chromego, Kraków; 2006 - Ring wolny”, Mini Galeria - Śródmiejski Ośrodek Kultury; 2008 - To co lubię”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków; 2009 - Sny na jawie”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków; 2010 - Są takie miejsca”, Galeria Autorska Wiesława Domańskiego, Kraków, 2012 - Lungomare - Galeria 111, Szczecin; 2012 – Lungomare, Galeria LAURUS (Lovran – Chorwacja).


Patronat medialny:

 

Fotorelacja z wernisażu:
 

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

 (fot. Agnieszka Julia Dudek)

 

Wernisaż w obiektywie Wacława Klaga (Dziennik Polski)

wystawa adam marczukiewicz

wystawa adam marczukiewicz

 

Media o wystawie:

 

Relacja wystawy na portalu Artinfo.pl: Wędrówka wyobraźni.

 

Jolanta Antecka  (Dziennik Polski) o wystawie Pomiędzy pejzażem a figuracją.

Attis: obrazy i 100-letnie ramy


Adam Marczukiewicz należy do artystów lubianych przez publiczność i kolekcjonerów. Obecnie wybór jego obrazów można oglądać w krakowskiej galerii Attis, przy ul. Starowiślnej 14, miejscu z historią i tradycjami.

Adam Marczukiewicz wziął od swojego mistrza, Zbysława Maciejewskiego, manifestowane w pejzażach piękne światło i radość koloru. Czasem podgląda podmiejskie życie i opowiada je swoim językiem malarskim.Te dwa główne tematy w malarstwie Marczukiewicza oglądamy obecnie w galerii Attis.

Galeria, od kilku lat obecna na mapie kultury, mieści się w starej, liczącej 107 lat, pracowni oprawy obrazów. Założyła ją i prowadzi rodzina Lachmanów. Galeria zaczęła działalność od pokazów rodzinnej kolekcji. To może się zdarzyć tylko w Krakowie...

(AN)

Jolanta Antecka, Attis: obrazy i 100-letnie ramy, Dziennik Polski, nr 69, 22.03.2013, s. 12.

 

 

Fotorelacja z wystawy  w portalu sztukpuk.art.pl:

 

powrót do listy aktualności